Supremația sectorului IT pe piața muncii din România se apropie de final. Potrivit specialiștilor din domeniu, marile companii americane se pregătesc să își restrângă activitatea din țara noastră. Unele companii de tehnologie digitală chiar urmează să se închidă.
Doru Șupeală, consultant de marketing, management și business, a explicat că totul face parte din deja celebra campanie „Make America Great Again” a lui Donald Trump, ce include și repatrierea joburilor pe care companiile americane le-au deschis în afara granițelor Statelor Unite.
Citește și: Nou val de concedieri În România. Compania care concediază angajați în primele luni din 2025
Administrația Trump are ca scop să convingă cât mai multe companii americane să readucă în SUA o parte importantă a operațiunilor pe care le desfășoară în Europa și în alte părți ale lumii.
„Pentru a renunța măcar la o parte din operațiunile și locurile de muncă pe care le-au deschis în afara Statelor Unite, companiile de origine americană primesc din partea guvernului o serie de facilități, ajutoare fiscale și subvenții.
Chiar dacă aceste facilități nu vor fi extrem de atrăgătoare, măcar din rațiuni de relații publice, diplomație și bună înțelegere cu noul guvern american, aceste companii ar putea decide să închidă o parte din activitățile și locurile de muncă pe care le au în afara Statelor Unite”, a explicat specialistul, potrivit Hacking Work.
În prezent zeci de mii de români lucrează pentru angajatori americani precum Oracle, Microsoft, IBM, Adobe, Hewlett Packard HP și Emerson.
„Știu că aceste vești sunt foarte proaste și pot stârni panică, dar și că aceste informații sunt, deocamdată, doar scenarii și nu pot fi acoperite de declarații oficiale.
Cu siguranță, mi-aș dori ca tot ce am spus să nu se confirme. Însă, în același timp, aceste informații par extrem de realiste și, fiindcă provin din surse de mare încredere, am decis să le fac publice”, a adăugat Șupeală.
Citește și: România bogată. Care sunt cele mai prețioase rezerve din subsolul țării. Avem și ”pământuri rare”!