Accidentul a avut loc în localitatea Potârnicheşti, la 10 km de municipiul Buzău, pe drumul spre Râmnicu Sărat. Autoturismele s-au lovit frontal. Şoferul unui autoturism Dacia Logan a pierdut controlul asupra volanului şi a pătruns pe contrasens, lovind în lateral un autoturism marca Volkswagen.
Şoferul Loganului şi-a pierdut viaţa, iar celălalt a fost grav rănit. La faţa locului se află forţe impresionante de poliţie, personal medical şi de descarcerare.