„Am început bine, cu break, dar am pierdut serviciul în următorul game, bineînţeles într-un moment important pentru meci. Trebuia să evoluăm mai bine astăzi, ca echipă. Eu nu am simţit bine mingea la retur, iar în faţa unei perechi ca Mannarino şi Pouille, simţeam că trebuie să punem accent mai mult pe retur. Iar astăzi, retururile nu le-am executat cum trebuie. Aşa am ajuns în tiebreak, unde ei au jucat mai bine”, a declarat Horia Tecău, la finalul partidei, pentru Mediafax.
CITEŞTE ŞI AUSTRALIAN OPEN 2016, surpriză uriaşă. Horia Tecău a ratat calificarea în semifinale
Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer, cotaţi cu prima şansă la trofeu în proba de dublu de la Australian Open, au fost eliminaţi marţi dimineaţă în faza sferturilor de finală, de perechea franceză formată din Adrian Mannarino şi Lucas Pouille, scor 6-7(5), 7-6(2), 4-6.