Anunţul a fost făcut pe Facebook, de către fiul lui, Lucian Abrudan. Cunoscut ca un tehnician exigent, care a pus accent pe pregătirea fizică, Viorel Abrudan a condus de pe banca tehnică în mai multe rânduri pe FC Bihor, unde a fost şi şef al Centrului de Copii şi Juniori.
De asemenea, el a fost şi antrenorul echipei Înfrăţirea Oradea, în perioada de glorie a acesteia, înainte de Revoluţie.
Decesul lui Abrudan vine la doar câteva săptămâni după ce un alt antrenor al FC Bihor, Alexandru Gergely, a trecut la cele veşnice.