George Baltă s-a accidentat grav pe 11 martie 2006, la un meci de pregătire între echipa naţională U19 şi Olimpia Bucureşti, la care activa. Cu 10 minute înainte de finalul meciului, tânărul în vârstă de 20 de ani a primit o lovitură în ceafă şi a rămas paralizat de la piept în jos, imobilizat într-un scaun cu rotile pentru tot restul vieţii.
Nu s-a dat bătut, a terminat în 2011 am terminat Facultatea de Sociologie şi de ceva timp are două joburi. Lucrează într-o companie de telecomunicaţii, dar face şi documentare pentru o editură. Încurajat de cei de la Federaţia Română de Rugby, care i-au luat un Mercedes Viano cu rampă şi cutie de viteze automată, GeorgeBaltă s-a apucat acum de şcoala de şoferi.