Autorităţile din comuna Leleşti, judeţul Gorj, spun că au prins oameni care vin cu duba şi lasă maidanezi la marginea satului.
„De vreo 2-3 ani am întâmpinat această problemă cu aducerea de către mai multe comune şi din Tg Jiu a câinilor aici la groapa de gunoi şi de aici ei pleacă în sălbăticie în căutare de mâncare„, a spus primarul comunei, Marian Rotaru, pentru România TV.
Părerile sătenii sunt însă împărţite, unii fiind de acord cu împuşcarea câinilor vagabonzi, în timp ce alţii se declară împotriva acestei măsuri.
Autorităţile susţin că legea le permite să împuşte câinii care intră în zonele de vânătoare. „Actuala lege, care e din 2006, prevede foarte clar: pisicile şi câinii sălbăticiţi sau hoinari, găsiţi pe suprafeţele fondurilor cinegetice se împuşcă fără despăgubiri, iar fapta nu constituie infracţiune„, spune Gheorghe Tonca, preşedintele AJVPS Gorj.