Corrado Herin se afla într-un avion ultrauşor, cu care s-a prăbuşit în apropiere de Torgnon, în Valle d’Aosta. Corrado Herin era născut pe 4 august 1966, şi este recunoscut ca un sănior de excepţie, el având în palmares două medalii de aur la Campionatele Mondiale de Sanie pe Pârtie Naturală, câştigate în 1986 (Fenis-Aosta, Italia) şi 1992 (Bad Goisern, Austria), dar şi un titlu de vicecampion mondial, câştigat în 1990 (Gsies, Italia), atât la simplu cât şi la dublu.
De asemenea, Corrado Herin are în palmares o medalie de aur la Europenele de Sanie disputate pe Pârtie Naturală, în 1993, şi două titluri de vicecampion european, câştigate în 1985 şi 1987.
Corrado Herin s-a dedicat apoi mountain-bike-ului, unde de asemenea a avut succes uriaş, câştigând Cupa Mondială la coborâre în 1997, dar şi medalia de bronz la Mondialele din acelaşi an, din SUA.