Începe ŞCOALA: 4 probleme de sănătate cu care se pot confrunta copiii

Nu mai este mult si clopotelul incepe sa sune din nou pentru scolari. Dupa inceperea scolii este posibil ca problemele de sanatate sa inceapa sa apara. Iata cateva neplaceri la care mamele trebuie sa gaseasca solutii.
Romania TV
04 sept. 2018, 19:56
Începe ŞCOALA: 4 probleme de sănătate cu care se pot confrunta copiii

Afla aici detalii despre Structura anului scolar 2018-2019.
1. Copilul meu are paduchi! Ce e de facut?

Desi pare greu de crezut, in secolul XXI inca mai exista paduchi. Si odata intrati in colectivitate, mai ales in clasele suprapopulate, copiii sunt expusi unui risc major. Cereti ajutorul medicului sau farmacistului. Ei va vor putea recomanda tratamentul, de obicei pe baza de silicon, care omoara paduchii si ouale acestora, prin blocarea cailor respiratorii. Verificati toti membrii familiei. Este posibil ca si ceilalti sa fi luat, chiar daca nu prezinta mancarimi.
2. E tot timpul racit! Cum il pot imuniza?

Adultii racesc, in medie, de 2-3 ori pe an, in timp ce un copil se poate imbolnavi chiar si de 10 ori. Si asta pentru ca fie este expus la multi factori de infestare in scoli si gradinite, fie n-a mai fost pana acum in colectivitate si nu s-a imunizat la multi virusi.

Prevenirea racelii sau gripei este foarte importanta! Puteti sa-i intariti copilului sistemul imunitar cu o alimentatie sanatoasa, cu exercitii fizice regulate, iaurturi probiotice. De asemenea, stresul poate fi un factor de slabire a imunitatii, dar si lipsa somnului. Daca obisnuiti sa fumati, evitati sa faceti asta in preajma copilului. Cat despre vitamine, medicamente si suplimente alimentare, consultati medicul pentru a vi le prescrie pe cele mai potrivite pentru copilul vostru. De asemenea, invatati-l sa se spele des si temeinic pe maini cu apa si sapun.

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR. RO.

 

DailyBusiness
Bolojan, anunț de ultimă oră! Consultările cu partidele, moment decisiv pentru viitorul României în Europa!
Spynews
Rețetă de prăjitură cu cremă fină de iaurt și marmeladă. O vei găti și a doua oară
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvășitoare doar în lenjerie! Imagini spectaculoase cu bruneta focoasă!
Fanatik.ro
Zodiile cu succes pe toate planurile până pe 5 martie. Iese soarele pe strada acestor 4 nativi
Capital.ro
Interzis în weekend pentru cei care stau la bloc. Iei amendă de până la 3.000 de lei
Playtech.ro
Câte contracte de muncă poate avea simultan un angajat. Limita maximă de ore pe care le poate lucra. Prevederile Codului Muncii 2025
DailyBusiness
Laptele e mai ieftin în Italia decât în România. Prețurile de la raft te vor lăsa fără cuvinte!
Adevarul
Cinismul înfiorător al armatei lui Putin. Soldați ruși legați de copaci, folosiți ca momeală pentru dronele ucrainenilor
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Deea Maxer, schimbări majore după divorț. Vrea să se mute din blocul în care locuiește și Dinu Maxer. Unde vrea să se stabilească
Spynews
Cum arată Prințesa de Aur la vârsta de 39 de ani. Abia o mai recunoști | FOTO
Evz.ro
Nativii care ies în mare pagubă. Pierd o sumă uriașă
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
kanald.ro
Anunț important pentru pensionari! Casa Națională de Pensii a anunțat când vor dispărea taloanele de pensii. Nimeni nu se aștepta
Cancan.ro
Acuzații grave la adresa Ancuței, fosta iubită a lui Andrei Perneș. Ce ar fi făcut la înmormântare: „Era toată numai un…”
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu nu poate fi președintele României! Anunțul care cutremură scena politică
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Apariție incendiară, într-un corset care a lăsat la vedere prea mult
stirilekanald.ro
Taxa auto, pregătită pentru 1 ianuarie 2026. Cine sunt șoferii care ar putea plăti 2.000 de lei pe an
Raport OMS dezvăluie problemele de sănătate ale copiilor și adolescenților în Europa
MediaFlux
125 de lei în PLUS pentru PENSIONARI! BANII se dau în APRILIE
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Brigitte Macron: ținta conspirațiilor absurde și triumful adevărului în fața dezinformării