Imaginile sunt edificatoare: dispozitivul s-a dezintegrat pe pistă la câteva sutimi de secundă în spatele campionului austriac, penultimul concurent care a luat startul în manşa secundă.
”Trafic aerian intens în Italia, norocos că am scăpat de prăbuşirea unei drone”, a scris, cu umor, nr.1 mondial pe contul său de Instagram.
„Este cadoul meu de Crăciun. Nu m-am accidentat şi am avut noroc”, a spus surâzător, în faţa ziariştilor, schiorul austriac. „Este inimaginabil, incredibil, o ruşine”, a adăugat Hirscher, mai serios.
Cuprins de tensiunea cursei, Hirscher nu a înţeles pe loc ce s-a întâmplat în spatele său. „Am auzit doar un zgomot, m-am gândit că a căzut ceva, dar nu-mi imaginam ce”, a spus el.
Conform organizatorilor, drona, pilotată de un expert, a fost utilizată pentru prima oară în staţiunea din Dolomiţi pentru a furniza imagini şi unghiuri inedite societăţii Infront, care deţine drepturile televizate pentru Cupa Mondială de schi alpin.