1. La un click distanta de o aventura amoroasa
Retelele sociale, mai ales Facebook, ne permit sa reluam legatura sau sa mentinem legatura cu anumite persoane care fac parte din trecutul nostru, inclusiv cu fostele iubiri sau parteneri sexuali. Din acest motiv, suntem mult mai predispusi la a ne insela partenerul de cuplu daca obisnuim sa comunicam online cu vechile iubiri, folosirea site-urilor prin care poti sa discuti online fiind asociata cu o predispozitie mai mare la infidelitate, la despartire si chiar la divort in cazul cuplurilor casatorite.
2. Cei mai infideli sunt francezii
Este greu sa cataloghezi predispozitia la inselat a unei persoane ca fiind mai mare decat predispozitia la infidelitate a alteia. Insa un studiu efectuat la nivel global, pe mai multi ani, s-a bazat pe cifre si a demonstrat ca francezii – barbatii si femeile deopotriva – sunt cei mai infideli de pe blog, numarul actelor de infidelitate comise in Franta fiind in crestere accelerata si continua din ani ’70 incoace.
4. Cei care insala prefera restaurantele-lant
Un alt studiu a arata ca persoanele care obisnuiesc sa insele tind sa frecventeze mai des localurile tip restaurant care fac parte din lanturi mari, extinse, decat restaurante mici, unice.
5. Infidelii sunt mai pasionati de cumparaturi decat fidelii
Este un fapt dovedit ca, atunci cand un om insala, este mai preocupat de aspectul lui fizic decat atunci cand este fidel partenerului de cuplu. Infidelii fac mai multe cumparaturi si investesc mai multi bani in imaginea proprie, pentru ca-si doresc sa arata mai bine pentru amantii lor.
6. Femeile care mimeaza orgasmul sunt mai predispuse la inselat
Este clar ca o femeie care mimeaza orgasmul nu il poate atinge cu partenerul sau de cuplu, din diverse motive care pot tine doar de ea, doar de el sau de amandoi. Insa este dovedit statistic ca femeile care obisnuiesc sa mimeze orgasmul sunt mai predispuse sa insele, tocmai pentru ca sunt in cautarea placerii sexuale supreme pe care nu o pot obtine cu partenerul de cuplu, chiar daca nu realizeaza, nu constientizeaza ca se antreneaza intr-o aventura amoroasa si din acest motiv.
Citeste continuarea pe lyla.ro