Întâlnire de taină între Merkel şi Hollande. Ce au discutat cei doi lideri europeni

Președintele Francois Hollande și cancelarul german Angela Merkel au participat la un dineu informal duminică la Strasbourg, în timpul căruia au afișat o "linie comună" asupra dosarelor refugiaților în Europa și "Brexit"-ului britanic, potrivit unor surse din anturajul șefului statului francez.
Filip Stan
08 feb. 2016, 09:38
Întâlnire de taină între Merkel şi Hollande. Ce au discutat cei doi lideri europeni

Dineul, la invitația președintelui Parlamentului European Martin Schulz, a fost precedat de o întâlnire de o oră și jumătate între Hollande și dna Merkel.

Cei doi lideri au discutat despre situația din Siria, în special la Alep unde ofensiva trupelor regimului de la Damasc este în curs de desfășurare, exprimând „o puternică preocupare comună”.

Ei au fost „total de acord” asupra modului de a reduce fluxul de refugiați și de a face din punerea în aplicare a planului de acțiune al UE o „prioritate”.

Asupra dosarului „Brexit„, Francois Hollande și Angela Merkel au făcut o „evaluare comună a proiectului de acord cu Regatul Unit în perspectiva viitorului consiliu european” la 18 și 19 februarie, pentru a evita ieșirea din UE a acestei țări, au adăugat sursele din anturajul șefului statului francez, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Miniştrii de Externe UE au discutat despre criza migraţiei

Ei au abordat de asemenea subiecte de actualitate, mai ales „crizele” europene și ascensiunea populismului în Europa, potrivit unor surse din anturajul președintelui Parlamentului European.

Dineul a avut loc într-un „winstub”, un restaurant tipic alsacian, situat la câteva sute de metri de catedrală, pe malurile răului Ill.

Întâlnirea lor a avut loc cu ușile închise cu câteva zile înainte de summitul european de pe 18 și 19 februarie la Bruxelles și ei nu au făcut nicio declarație la sosire și plecare, notează France Presse.

DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Spynews
Mihai Leu, transportat de urgență la spital. Fostul campion e în stare critică la Terapie Intensivă. A fost adus la Spitalul Fundeni cu elicopterul
Bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
Fanatik.ro
Cum să speli rufele negre ca să nu se decoloreze. Acesta e tipul de detergent pe care e bine să-l folosești
Capital.ro
Elena Udrea, eliberată?! S-a ADMIS. Decizia luată azi, 29 aprilie, de Tribunalul Prahova
Playtech.ro
Orașul din România care schimbă taxa pentru turiști. Ce sumă vor scoate din buzunar vizitatorii pentru o vacanță acolo, indiferent de durată
DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Adevarul
Mihai Leu, în stare critică. Fostul mare pugilist a fost adus cu elicopterul la București
wowbiz.ro
România, fără curent în următoarele zile! Vestea vine după blackout-ul din Spania și Portugalia. Lista zonelor care nu vor avea electricitate. Ce se întâmplă, de fapt?
Spynews
Andrew Barabancea, fiul Ozanei Barabancea, a suferit infarct la 24 de ani. Care e starea de sănătate a tânărului / FOTO
Spynews
Mihai Mitoșeru, primele declarații despre noua iubită! Este prima relație oficială după divorț
Evz.ro
Întreruperi de curent în Capitală, după pana imensă din Spania
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Românii din acest oraș sunt sfătuiți să evite apa de la robinet! Primarul a făcut anunțul
Cancan.ro
Ce a făcut angajata unui fast-food din Plaza România, după ce a aflat că Piedone face controale în zonă. Șeful ANPC a prins-o în fapt!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se reia turul II în România? Anunțul venit azi, 29 aprilie: Neconstituțională și abuzivă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Cum a arătat prima dezbatere electorală între candidați. Crin Antonescu, Nicușor Dan și Elena Lasconi, atacuri politice și replici tăioase! George Simion a părăsit sala după doar câteva minute
Pană de curent în România. Autorităzile au făcut acum anunțul: zonele afectate
MediaFlux
Vești proaste pentru pensionari. Ce spun ministrul Muncii și cel al Finanțelor despre creșterile de pensii și recalcularea lor
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Un nou SUV poate fi comandat în România, începând de azi. Ce preţ are faţă de Dacia Bigster