INUNDAŢIE la metrou, după o avarie la conductele RADET Circulaţia a fost BLOCATĂ la Gara de Nord

Circulaţia metrourilor a fost blocată, miercuri dimineaţa, la Gara de Nord, după ce s-au produs infiltraţii masive de apă caldă în tunel. Pasagerii au fost coborâţi din vagoane.
Iulian Tudor
12 apr. 2017, 08:10
INUNDAŢIE la metrou, după o avarie la conductele RADET Circulaţia a fost BLOCATĂ la Gara de Nord

UPDATE: La ora 12:54, situaţia determinată de avaria la conducta magistrală a furnizorului de utilităţi RADET a fost remediată, iar circulaţia trenurilor dintre staţiile Piaţa Victoriei 2 – Gara de Nord 1 s-a reluat în condiţii normale.

Astăzi, 12.04.2017, o conductă magistrală a furnizorului de utilităţi RADET a fost avariată şi s-au produs infiltraţii masive de apă caldă în tunelul metroului între staţiile Piaţa Victoriei 2 – Gara de Nord 1. Acest lucru a determinat modificarea circulaţiei trenurilor pe un singur fir, pe tronsonul Ştefan cel Mare – Gara de Nord 1„, se arată în comunicatul de presă Metrorex.

Până la remedierea situaţiei, reprezentanţii Metrorex susţin că „circulaţia pe tronsonul mai sus amintit se va desfăşura pe firul 2. Echipele Metrorex depun eforturi susţinute, pentru ca circulaţia trenurilor să fie reluată în cel mai scurt timp, în condiţii normale, corelat cu intervenţia efectuată de RADET„.

Citeşte şi Incident la metrou. Garnitura unui tren plin cu călători s-a defectat

Peste 150 de blocuri din sectoarele 1, 2, 3, 4 şi 5 au rămas, miercuri, fără apă caldă din cauza unor avarii la reţelele primară şi secundară, Regia Autonomă de Distribuţie a Energiei Termice estimând că alimentarea va fi reluată treptat în zonele afectate, până la ora 16.00.

În Sectorul 1 au rămas fără apă caldă 76 de imobile, de pe Calea Victoriei, strada Grigore Alexandrescu, strada Iancu de Hunedoara, strada Buzeşti, Şoseaua Nicolae Titulescu, strada Grigore Alexandrescu, strada Smaranda Brăescu, strada Alexandru Şerbănescu, strada Herăstrău, strada Ceaikovski, Calea Floreasca, strada Glinka, strada Banu Antonache, strada George Călinescu, strada Mozart, strada Bach, strada Beethoven, strada Chopin, strada Donizetti, strada Garibaldi, strada Barbu Văcărescu, strada Rossini, precum şi Şcoala Generală nr. 19 şi Dispensar Floreasca, potrivit informaţiilor de pe site-ul RADET.

În Sectorul 2, alimentarea cu apă caldă este oprită pentru 17 imobile de pe străzile Vidin, Intrarea Glucozei, Ţiţeica, Opanez şi Zambilelor, precum şi în zona depoului RATB.

În Sectorul 3 sunt afectate de avariile la reţeaua primară 38 de imobile, de pe strada Baba Novac, strada Câmpia Libertăţii, strada Gruiu, Intrarea Tropicelor, Aleea Textiliştilor, strada Lucreţiu Pătrăşcanu, strada Muncii, Bulevardul 1 Decembrie 1918, Bulevardul Basarabia, strada Jean Steriadi, strada Lipăneşti, strada Ozana, strada Serg. Pene Dumitru şi strada Ceairului.

În Sectorul 4, alimentarea cu apă caldă a fost întreruptă pentru cinci imobile de pe strada Anghel Moldoveanu, strada Orăştiei şi strada Tudor Gociu.

În Sectorul 5, în urma avariilor a fost întreruptă alimentarea cu apă caldă pentru 19 imobile de pe străzile Bârcă, Bârnova, Dumbrava Nouă, Mărgeanului şi Năsăud.

RADET a precizat că avariile s-au produs miercuri, în jurul orei 04.00 şi au afectat mai multe puncte termice. Reprezentanţii regiei estimează că alimentarea cu apă caldă va fi reluată miercuri, treptat, până la ora 16.00.


DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Spynews
Radu Vâlcan a plecat la Insula iubirii! Primele imagini din locul unde se va filma sezonul 9 / FOTO
Bzi.ro
Gabriela Prisăcariu a vorbit despre despărțirea de Dani Oțil: „Îmi fac bagajele și plec!“
Fanatik.ro
Zodiile care vor avea lumea la picioare până pe 2 martie 2025. Cinci nativi sunt plini de șansă
Capital.ro
România a pierdut cea mai mare actriță. A fost amazoana filmului românesc. O frumusețe fără egal
Playtech.ro
Amendă de peste 4.000 de lei pentru românii care transportă în mașină animalele de companie și nu respectă aceste reguli. Ce prevede Codul Rutier 2025
DailyBusiness
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
Adevarul
București vs Cluj, competiția celor mai luxoase mașini. De două ori pe lună se vinde o mașină de 500.000 de euro
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Alex Dobrescu și-a cunoscut fiul! Cum s-a afișat alături de Cristina Cioran, după aproape un an | FOTO
Spynews
Gestul mamei lui Andrei Perneș față de Sabrina, pe care puțini l-au observat! Ce s-a întâmplat la înmormântare. Ți se rupe sufletul! | FOTO
Evz.ro
Ce urmează după zilele de ger. Primăvara, ceva mai aproape
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
kanald.ro
Doliu pe scena teatrului din România! Actrița Maria Andreea Raicu s-a stins din viață
Cancan.ro
EL e șoferul de 19 ani care a ucis-o pe Diana, din Câmpia Turzii? Făcea liniuțe pe șosea cu doi tineri în mașină
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Veste uriașă pentru Călin Georgescu. Va fi extrem de fericit: Întrunește condițiile
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Apariție incendiară, într-un corset care a lăsat la vedere prea mult
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
Friedrich Merz îl Invită pe Benjamin Netanyahu în Vizită Oficială în Germania, În Ciuda Mandatului Internațional
MediaFlux
Se dau 7.000 de LEI pe LUNĂ timp de 36 de LUNI! Cine va BENEFICIA
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este agentul KGB Krasnov? O ipoteză uluitoare!