Ioan Niculae răspunde acuzaţiilor DIICOT: Sunt şocat de afirmaţiile aberante şi foarte periculoase

Omul de afaceri Ioan Niculae, acuzat miercuri seară, de procurorii DIICOT de subminarea economiei naţionale pentru că ar fi cumpărat gaze de la Romgaz la preţuri foarte mici, a declarat joi că nu i s-a adus la cunoştinţă vreo acuzaţie oficială.
Romania TV
05 ian. 2012, 15:19
Ioan Niculae răspunde acuzaţiilor DIICOT: Sunt şocat de afirmaţiile aberante şi foarte periculoase

Procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism –  Structura Centrală au dispus începerea urmăririi penale faţă de un număr de 40 de persoane, funcţionari publici cu funcţii de conducere din cadrul SNGN ROMGAZ SA, Ministerului Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri, Autorităţii Naţionale de Reglementare în Domeniul Energiei – A.N.R.E., şi reprezentanţi ai unei societăţi comerciale din municipiul Bucureşti, pentru săvârşirea infracţiunilor de complot şi subminarea economiei naţionale, prevăzute de art. 167 alin. 1  şi art. 165 alin. 2 din Codul Penal, a anunţat miercuri seară DIICOT.

Cei patruzeci de funcţionari au produs un prejudiciu de 126.000.000 dolari patrimoniului SNGN ROMGAZ SA şi  bugetului consolidat al statului şi au avut drept consecinţă punerea în pericol a sistemul energetic naţional. Aceştia l-ar fi favorizat pe omul de afaceri Ioan Niculae. Astfel, procurorii DIICOT susţin că grupul InterAgro, patronat de Niculae, a cumpărat gaze de producţie internă la preţuri preferenţiale.

„DIICOT nu mi-a adus nicio învinuire oficială, iar știrea bombă care tot circulă prin ziare și la televizor este total falsă și neadevărată. Asta demonstrează ce popor destructiv sunt românii. Este o campanie absolut incorectă, nu pot să înțeleg de ce DIICOT a permis ca așa-zise surse judiciare să dea astfel de informații unei singure publicații, care au fost preluate de altele ulterior”, a declarat, într-un interviu acordat postului B1, Ioan Niculae.

În ceea ce privește contractele preferențiale cu Romgaz, omul de afaceri declară că informațiile sunt aberante și periculoase, precizând că nu există contracte diferențiate, iar Romgazul nu are nicio legătură cu stabilirea prețului.

„Toți care au îndeplinit anumite condiții au primit același tratament. N-am avut niciodată datorii la stat, nici măcar un leu. Romgazul nu ne-a dat niciodată mai mult 55% din gazul de care aveam nevoie, prețul a fost stabilit de ANRE cu aprobarea Guvernului României, nu este vorba de alt preț”
, a spus Niculae.

„Sunt efectiv șocat de o astfel de afirmație absolut aberantă și foarte periculoasă, făcută chiar de procurorii DIICOT. Nu există contracte diferențiate, prețul se stabilește de ANRE, Romgazul nu are nicio legătură cu stabilirea prețului. Nu știu la ce contracte se referă procurorii, dar de 100 de ani se tot semnează contracte”, a mai spus deţinătorul InterAgro.

Citeşte şi:

Băieţii deştepţi din energie dau socoteală la DIICOT pentru favorizarea miliardarului Ioan Niculae

DailyBusiness
Revoltă la ANL: Angajații acuză sabotaj guvernamental și cer stoparea reorganizării care lasă zeci de oameni pe drumuri!
Spynews
Adrian Minune a recunoscut că a înșelat-o pe Cati Simionescu! Cum a reacționat soția manelistului, după ce a aflat totul: ”Am 200 de gagici, nu una”
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Cele mai avantajate zodii în vara lui 2025. Patru nativi vor avea 3 luni pline de belșug
Capital.ro
Taxă nouă din 2026. Proprietarii de apartamente și garsoniere vor fi obligați să o plătească
Playtech.ro
De câte ori se încarcă voucherele de alimente până în 2027. Suma oferită de stat românilor cu venituri mici
DailyBusiness
Ce pensie vei avea după 40 de ani de muncă? Cum se calculează și ce influențează suma finală
Adevarul
Ce efecte produce puciul din USR. „Un partid care funcționează pe bază de interes. Elena Lasconi ar putea creşte”| ANALIZĂ
wowbiz.ro
Pericol la Cernobîl: România, în zona de risc?! Sarcofagul care izolează materialul radioactiv, grav avariat în urma unui atac cu dronă
Spynews
Două zodii vor fi cerute în căsătorie până la finalul aprilie! Nativii vor avea parte de surprize uimitoare
Spynews
Tzancă Uraganu recunoaște idila cu Laura Vass, după ce paparazzii Spynews.ro i-au surprins împreună: „Mai pici în ispită”. Cum a reacționat Alina Marymar
Evz.ro
NASA, anunț despre sfârșitul lumii. Urmează apocalipsa. Primele semne sunt deja vizibile
Ego.ro
Mihaela Tatu, de nerecunoscut! Cum arăta vedeta la 37 de ani... FOTO
Prosport.ro
FOTO. O femeie e motivul pentru care fiii lui David Beckham nu-şi mai vorbesc
kanald.ro
Familiile victimelor de la 2 Mai, față în față pentru prima oară cu părinții lui Vlad Pascu! Reacția părinților îndoliați: „Am simțit că îmi vine rău”
Cancan.ro
Dalida din Las Fierbinți a băut până nu a mai știut de ea. Și Scărlătescu s-a făcut PRAF
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxă obligatorie pentru șoferii din România. Regulă pentru românii care dețin două mașini
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă gimnastă din lume, care a făcut o avere impresionantă, a luat decizia să se retragă. Cum va arăta viața ei
stirilekanald.ro
O tânără de 17 ani s-a trezit cu boala "plămânilor popcorn" după ce a vapat în secret. Avertismentul disperat al mamei sale: "Este o afecțiune mortală și incurabilă"
Primul sondaj care ia în considerare și votanții din diaspora. Cine ar câștiga o finală Nicușor Dan – George Simion
MediaFlux
Ce se va întâmpla în România după ce se ridică plafonarea la energia electrică și gaze! Un expert a explicat exact: Va exista un impact semnificativ în facturile finale VIDEO
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Victor Ponta și „Sistemul”: când Lupul strigă „Lupul!”