Iliescu a făcut aceste precizări în mesajul adresat Consiliului Naţional al PSD, care a fost citit de Ionuţ Vulpescu.
„Când ajungem la guvernare trebuie să fim atenţi, pentru că prea mulţi oameni de la vârful până la baza partidului sunt integraţi în actul administrativ, slăbind astfel partidul, capacitatea sa organizatorică şi de mobilizare. Nu este cazul să repetăm erori din trecut şi să trecem activitatea de partid în plan secundar, realitatea este una şi aceeaşi, partidul trebuie să funcţioneze la fel fie că este la guvernare, fie că este în opoziţie”, a precizat Ion Iliescu.
În opinia sa, Consiliul Naţional trebuie să adopte o serie de măsuri pentru întărirea muncii organizatorice, „pentru activizarea partidului, pentru prezenţa sa mai pregnantă în spaţiul public”.
„PSD are nevoie de întărirea identităţii sale de stânga şi trebuie să răspundă nevoii societăţii de a defini mai clar ce înseamnă stânga şi dreapta în România prezentă şi viitoare”, a adăugat Iliescu.
El a spus că anul de când PSD se află la guvernare „a scos la iveală mai pregnant ca oricând nevoia de stat”.
„Este o realitate că asistăm la o slăbire fără precedent a capacităţii sale administrative, a puterii sale de a face bine, de a fi partenerul cetăţeanului. Reforma statului este o nevoie urgentă a României. Din păcate, vechea guvernare a întărit statul în dimensiunea sa represivă. În schimb, dimensiunile sociale şi economice ale statului s-au diminuat dramatic”, a mai spus Ion Iliescu.
Pe de altă parte, el a precizat că scorul la alegerile europarlamentare depinde de succesul guvernării.
„Ca partid, ne propunem să câştigăm alegerile europene într-o manieră convingătoare. Pentru asta există o condiţie: succesul guvernării. De acest succes depinde scorul nostru în alegeri. Guvernul Ponta trebuie să reuşească ceea ce şi-a propus”, a arătat Ion Iliescu.
El a apreciat că Guvernul Ponta a avut o serie de realizări şi propune lucruri realiste, în acord cu programul cu care PSD a câştigat alegerile.
„Lucrurile bune făcute la guvernare trebuie consolidate mai ales în plan economic şi social. Avem nevoie de investiţii, de noi locuri de muncă. Trebuie să luăm decizii sensibile în domenii controversate. Guvernul are obligaţia ca înainte de a lua astfel de decizii să construiască un cât mai larg posibil consens în clasa politică, în societate”, a menţionat Ion Iliescu.