„Am luat cea mai bună hotărâre. Am mare încredere în cei doi (n.r. Ţiriac şi Tsobanian), sunt sigur că mă vor ajuta să progresez. Ion Ţiriac şi Gerard Tsobanian au gestionat cu succes carierele unor mari campioni precum Boris Becker, Goran Ivanisevic, Guillermo Vilas sau Marat Safin, iar eu sunt fericit şi încrezător că mă vor ajuta şi sfătui la cel mai înalt nivel de-a lungul anilor următori pentru a-mi îndeplini toate obiectivele. În aceleaşi timp, vreau să-mi promovez imaginea, să devin mai cunoscut pe plan internaţional„, a menţionat Lucas Pouille, într-un comunicat de presă.
În 2016, Lucas Pouille a câştigat primul sau titlu ATP, la Metz, învingându-l în finală pe Dominic Thiem, jucător care a participat la Turneul Campionilor de la Londra. Lucas Pouille a disputat şi finala BRD Năstase Ţiriac Trophy, de la Bucureşti, fiind învins de Fernando Verdasco.