Jurnalist la The New York Times: Clişeele despre România nu mai sunt adevărate

Zilele în care oamenii vedeau România drept o ţară a câinilor vagabonzi şi a derbedeilor de pe străzi s-au încheiat, din fericire, iar oricine vizitează Bucureştiul va descoperi un oraş cosmopolit, cu o clasă profesională talentată, restaurante de clasă mondială şi cultură din abundenţă, afirmă Dan Bilefsky, jurnalist la The New York Times şi International Herald Tribune, într-un interviu acordat unui site de ştiri din România şi citat de Agerpres.
Alina Costache
21 mart. 2013, 20:29
Jurnalist la The New York Times: Clişeele despre România nu mai sunt adevărate

‘Desigur, România este încă a doua cea mai săracă ţară din Uniunea Europeană, aşa că imaginea unei ţări sărace persistă, în special gândindu-ne la zonele rurale mai sărace. Însă România este, de asemenea, un centru de înaltă tehnologie, are ingineri străluciţi şi trebuie doar să ne uităm la toate companiile din Timişoara, de la Microsoft la Alcatel, pentru a vedea că imaginea clişeică despre România nu mai este adevărată. Cu toate acestea, provocările rămân. Recentul scandal al cărnii de cal, în timpul căruia unele tabloide britanice şi unii oficiali francezi au acuzat abatoarele româneşti totuşi pe nedrept de măcelărirea a mii de cai ologi, a arătat că stereotipurile facile persistă’, mai spune jurnalistul.

Întrebat care este percepţia despre imigranţii români din SUA şi din Canada, Dan Bilefsky a afirmat că ‘românii, trăind prin vremuri foarte grele, sunt în ansamblu nişte oameni foarte muncitori şi optimişti’, iar angajatorii străini pe care i-a întâlnit ‘îi laudă pe imigranţii români pentru etica sârguincioasă a muncii lor’.

‘Nu este nicio coincidenţă că inginerii români sunt bine reprezentaţi în Silicon Valley şi în sediul central al Microsoft. Este, de asemenea, adevărat că mulţi asociază România, corect sau nu, cu situaţia romilor – şi cu imaginile găştilor de copii care cerşesc prin capitalele europene, în pieţele oraşelor -, iar acest lucru nu ajută percepţia imigranţilor români. De aici nevoia de a combate excluderea socială’, a adăugat jurnalistul.

El apreciază că ‘puţini ar putea susţine că România priveşte către Est mai degrabă decât către Vest’.

‘În timp ce Occidentul a fost în alertă vara trecută, pe măsură ce Guvernul Ponta a părut să centralizeze puterea într-un fel zelos, puţini ar putea susţine că România priveşte către Est mai degrabă decât către Vest. Ţara este ferm ancorată în Uniunea Europeană şi în NATO. Populaţia sa dinamică priveşte către Londra şi Paris, nu către Beijing şi Moscova. Observatorii internaţionali îl urmăresc îndeaproape pe Ponta, pentru a vedea cum se descurcă cu o majoritate de două treimi în Parlament. Unii se tem că el se va îndrepta în aceeaşi direcţie ca Viktor Orban în Ungaria şi va folosi acea majoritate pentru a submina echilibrul instituţional (‘checks and balances’, termen care desemnează unul dintre principiile ce stau la baza democraţiei prezidenţiale din SUA – n.r.). Însă Ponta este un om inteligent, iar până acum pare că şi-a învăţat lecţia şi a fost temperat de reacţia pe care a primit-o din partea Uniunii Europene şi Washington-ului, ca urmare a întregii saga a suspendării preşedintelui’, a completat Dan Bilefsky.

Bilefsky este un corespondent din Paris al The New York Times şi The International Herald Tribune, iar până recent a fost reporter în New York pentru NYT. Totodată, a lucrat ca reporter pentru Wall Street Journal şi Financial Times. În ultimul an, Bilefsky a scris despre o serie de subiecte din politica românească.

DailyBusiness
Amendă uriașă în 2025 pentru cei fără talon auto. Lista actelor obligatorii
Spynews
Alina Petre a divorțat oficial de Bogdan Vasiliu! Ce s-a întâmplat când s-au întâlnit față în față, la tribunal
Bzi.ro
Minerva, mesaje din lumea de dincolo! Ce i-a cerut Gabrielei Lucuțar să-i pună în sicriu
Fanatik.ro
Cele 5 zodii care vor avea 3 luni de neuitat. Începe o perioadă în care visele devin realitate
Capital.ro
Permisul internațional de conducere. Șoferii trebuie să-l prezinte pentru a putea conduce legal
Playtech.ro
România renunţă la cash. Românii nu mai pot plăti numerar, au nevoie de card pentru aceste tranzactii
DailyBusiness
Salata de ciuperci cu mărar și usturoi. Rețeta te va cuceri de la prima îmbucătură!
Adevarul
Ce mesaj transmite Regele Charles cu ocazia Zilei Commonwealth-ului, după ce Trump a amenințat Canada
wowbiz.ro
Familia Regală, în doliu! Anunțul morții a fost făcut în urmă cu puțin timp. A luptat până în ultimul moment cu boala, dar în zadar ...
Spynews
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din viață la 66 de ani 
Spynews
Colțul de rai din Tunisia în care trebuie neapărat să ajungi! Ce obicetive turistice găsești acolo
Evz.ro
Cel mai mare viscol din toate timpurile. Nămeți de peste 15 metri, 400 sute de morți
Ego.ro
Totul pleacă de la BANI! Antonia și Velea, detalii de ultimă oră EXCLUSIV
Prosport.ro
Ea era cea mai frumoasă din lume, el un milionar blestemat: „A apărut bărbatul vieții mele”
kanald.ro
Un bărbat din Vaslui și-a agresat soția dintr-un motiv de-a dreptul halucinant! Ce interdicții i-a impus acesta femeii
Cancan.ro
Andra Măruță risca să ia o amendă de 125.000 de euro la Bruxelles, la concert. Care este motivul
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Elena Udrea a fost trădată. Era în pericol. Plicul pe care l-a primit fostul ministru
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Miroslava, apariția care a uimit la TV!
stirilekanald.ro
Crimă cumplită într-o familie de polițiști! Bărbatul și-ar fi ucis soția, după care și-ar fi luat viața
Văru’ Săndel, dezvăluiri cutremurătoare despre ultimele clipe din viața lui Silviu Prigoană. Care au fost ultimele cuvinte ale
MediaFlux
Pensii tăiate începând cu luna aprilie? Anunțul Guvernului
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
S-a vândut Hotelul Palace din Constanța! Cine sunt noii proprietari