O mare de lacrimi a lăsat în urmă jurnalista Iuliana Gătej. Prietenii de suflet, sfâşiaţi de durere, au aşternut mii de cuvinte în amintirea ei. Fluturica, așa cum îi spuneau apropiații, a fost înmormântată duminică la Focsani.
Iuliana voia să ajungă acasă, să-şi vadă familia în Ajun de Crăciun. Se grăbea pentru că toţi o aşteptau cu mult dor, în special mama ei, despre care vorbea cu multă dragoste cu fiecare ocazie. Îşi sunase părinţii cu numai câteva minute înainte de teribilul accident să îi anunţe că va ajunge curând. Nu a mai ajuns…
Iuliana era mereu optimistă şi zâmbitoare. În urma ei a lăsat multe, multe lacrimi.
„Mama nu mi-a făcut o soră. Nici de prea multe fete nu mi s-a lipit sufletul. Dar într-o zi Dumnezeu m-a aşezat lângă ea… e fata aia care îţi dădea şi haina de pe ea să îţi fie bine, care râdea chiar de sufletul îi plângea. Niciodată nu ai fost cu adevărat fericită… Nici nu aveai cum…Cumva, când te plămădea, Dumnezeu te-a scăpat printre degetele LUI şi ai căzut aici, pe pământ. Ţi-ai căutat locul. În unele privinţe l-ai găsit. În prea multe alte privinţe, nu. Nici nu aveai cum. Cine naiba a pomenit fluture ţintuit de pământ… fericit? Ca să pot să rămân om aleg să mă gândesc aşa. Să îmi croiesc un scenariu-pansament în care, de dragul tău, Dumnezeu şi-a reparat o greşeală făcută acum ceva timp. Te iubesc, sora mea frumoasă. Dumnezeu să mi te odihnească!”, este mesajul sfâşietor postat de Raluca, una dintre cele mai bune prietene ale Iulianei…
Mesaje CUTREMURĂTOARE în memoria jurnalistei Iuliana Gătej. Cu cine a vorbit cu câteva minute înainte de a muri
Durerea prietenilor este însă fără margini. Pentru mulţi dintre noi, sărbătoarea Crăciunului nu va mai fi la fel…
„Nu mai pot să plâng. Nu mai am lacrimi. Sunt de piatră. Eu ce să cred acu, de ziua ta, Doamne? Că ce? Că ţi-ai făcut cadou un înger cu gropiţe?…. N-ai destui? Că azi e sărbătoarea bucuriei, dar m-ai făcut să plâng? Sau să-ţi spun mai bine că dacă ai dat drumul fluturilor iarna…măcar ai grijă de ei”, a scris o altă prietenă.
Avea numai 30 de ani şi toată viaţa înainte. A plecat dintre noi mult prea devreme…Zbor lin printre îngeri, Fluturico! Dumnezeu să te odihnească!