La șapte luni de la incendiul mortal, Ferma Dacilor s-a redeschis! Cornel Dinicu face acuzații grave: „Nu pot să-mi revin pentru că autoritățile nu știu carte”

Ferma Dacilor, complexul turistic din Prahova unde opt oameni au murit, s-a redeschis. Cornel Dinicu, patronul unității turistice, a vorbit despre noile condiții în care funcționează afacerea.
Filip Stan
31 iul. 2024, 20:51
La șapte luni de la incendiul mortal, Ferma Dacilor s-a redeschis! Cornel Dinicu face acuzații grave: „Nu pot să-mi revin pentru că autoritățile nu știu carte”
La șapte luni de la incendiul mortal, Ferma Dacilor s-a redeschis! Cornel Dinicu face acuzații grave: „Nu pot să-mi revin pentru că autoritățile nu știu carte”

Ferma Dacilor, complexul turistic din Prahova unde opt oameni au murit în a doua zi de Crăciun, s-a redeschis. Patronul unității turistice, Cornel Dinicu, a despre noile condiții în care funcționează afacerea. Clienții au parte de toate facilitățile, mai puțin cazare, astfel că nu pot rămâne peste noapte.

Citește și: Firma care deține Ferma Dacilor cere intrarea în insolvență. Ce s-a mai întâmplat în cazul tragediei în care au murit 8 oameni

La șapte luni de la incendiul mortal, Ferma Dacilor s-a redeschis

Pe domeniul din Tohani s-a redeschis doar restaurantul Fermei Dacilor. Locația se află în proces de autorizare completă, după ce, anterior incendiului, s-a aflat că unitatea funcționa fără toate avuzele necesare. Până ce autoritățile vor decide în privința avizelor solicitate, mâncarea va fi preparată provizoriu în aer liber, la grătar, la proțap sau în rulote mobile.

„Am deschis o parte din fermă. Vom funcționa pe rulote mobile, containere mobile, până ies toate celelalte avize necesare pentru restaurantul care a rămas, care a fost pescărie pe vremuri. E în curs de edificare. Acum funcționăm pe grătare, în aer liber. Pentru astea, pentru containerele mobile, nu ne trebuie autorizație. Mâncarea o gătim afară, la proțap, în rulotele mobile. Vom funcționa, că trebuie să trăim și noi din ceva”, a declarat, pentru Libertatea, Cornel Dinicu.

Administratorul de facto al fermei, inculpat pentru distrugere din culpă, se declară decis să nu închidă complexul, în ciuda piedicilor cu care se confruntă. Ancheta care trebuie să stabilească cauza exactă a incendiului se va încheia în momentul în care expertiza societății INSEMEX Petroșani va apărea la dosar. Până atunci, Cornel Dinicu își continuă afacerea.

„Facem turism în continuare și că vor și că nu vor. Asta e viața! Jertfa a fost mult prea mare ca să las locul să crească bălării pe el”, spune patronul, care susține că autorizațiile necesare sunt foarte greu de obținut pentru întregul complex, ba chiar a fost și la un pas de a fi amendat cu o sumă enormă pentru că a vrut să planteze câțiva copaci în memoria victimelor incendiului: „Am 300 de porci în curte. DSV-ul îi înregistrează, îi crotaliază, carnet de sănătate la toate animalele, iar primăria nu vrea să îi înregistreze. Închideți ochii (la faptul – n.r.) că nu există 300 de porci? Cum închideți ochii? Ca și cu nucii. Au vrut să-mi dea amendă că am plantat nuci. Știți câte din astea sunt? Nu pot să-mi revin pentru că autoritățile nu știu carte”.

Autoritățile au considerat la acel moment că Dinicu intenționează să crească o plantație de nuci de pe urma căreia să facă profit, motiv pentru care ar fi avut nevoie de o autorizație. Potrivit patronului, au fost plantați doar câțiva puieți „pentru umbră, pentru delimitarea terenului și, evident, pentru memoria copiilor, nicidecum să fac profit din nucii aceștia, nu m-am gândit nicio secundă la asta”. Litigiul s-a finalizat în cele din urmă fără amendă.

O altă durere a lui Cornel Dinicu este faptul că autoritățile locale că nu l-au ajutat cu nimic după incendiu și că reprezentanții primăriei se plâng acum că sunt asaltați cu diverse cerințe.

„Nu e suficient prin ce trecem? Nu ne-ați dat o cană cu apă când s-a întâmplat necazul! Am cerut (n.r. – la primărie) un buldozer într-o zi, să curăț acolo și nu… Ce au pățit ei? Nimic n-au pățit. Necazul este pe mine, nu pe voi. Voi n-ați pățit nimic. Ați stat o zi la declarații? Domnule, nu mai putem! Toată ziua stați pe noi cu cereri! Păi, ce să facem? Ne întrebați pe noi ce să facem? E treaba mea că noi vă plătim să faceți și voi nu știți carte? Am făcut cerere să-mi ridice câinii comunitari care s-au adunat la fermă cât n-am fost pe aici și-mi omorau animalele. Mi-au omorât porci. E 1.000 de lei unul. M-au întrebat de unde știu că sunt câini comunitari și apoi mi-au zis că n-au bani să-i ridice. Dacă omoară un om cine e de vină? Dinicu?”, acuză patronul Fermei Dacilor.

Patronul spune că lupta pe care o duce cu autoritățile locale este singurul lucru care îl ajută să mai uite de drama trăită: „Nu sunt slab. Mi-au murit părinții, mi-au murit trei frați, mi-au murit prieteni. Am văzut la moarte în viața mea…dar nu se compară niciuna cu ce s-a întâmplat. N-are nicio legătură”.

În dosarul tragediei de la Tohani au fost inculpate trei persoane fizice, Cornel Dinicu, patronul de facto al pensiunii, Adelina Ilie și Adrian Ristin, administratorii din acte, dar și o persoană juridică, acuzațiile fiind de distrugere din culpă care a avut ca urmare un dezastru. La scurt timp de la începerea cercetărilor, procurorii prahoveni au decis extinderea urmăririi penale. Sunt vizați de anchetă Nicolae Marius Sora, primarul din comuna Gura Vadului, localitatea unde se află Ferma Dacilor, dar și fostul primar Constantin Lungu și un alt funcționar public din primărie.

Fostul primar Constantin Lungu este acuzat de fals intelectual în formă continuată și abuz în serviciu în formă continuată. Nicolae Marius Sora, primarul în funcție la momentul izbucnirii incendiului, este acuzat de fals intelectual și abuz în serviciu. Funcționarul public din cadrul Primăriei Gura Vadului este acuzat de fals intelectual în formă continuată și abuz în serviciu în formă continuată.

În paralel, Tribunalul Militar Bucureşti a admis joi, 13 iunie, cererea procurorilor DNA de confirmare a redeschiderii urmăririi penale în cazul ofițerilor ISU Prahova suspectați de abuz în serviciu, luare şi dare de mită. Colonelul Elisei Dumitru, un fost comandant al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Prahova, şi maiorul Cristina Chelba, angajată a inspecţiei de prevenire din cadrul acestei instituţii, sunt acuzaţi de corupţie, fiind suspectaţi că au permis funcţionarea fără autorizaţie a pensiunii Ferma Dacilor.

Iniţial, acest dosar a fost clasat, dar procurorii DNA au solicitat redeschiderea acestuia în ianuarie, la câteva zile de la incendiul în care au murit opt oameni. Printre victime au fost și trei copii, băiatul în vârstă de 11 ani al lui Cornel Dinicu și doi frați, de 11 și 16 ani. Tatăl celor doi copii a murit și el, încercând să-i scoată pe băieți din flăcări. În incendiu a mai murit o tânără de 20 de ani, handbalistă la clubul sportiv din Călărași și studentă la Sociologie. O altă victimă este fiul generalului Petru Băiceanu, şef al Direcţiei Generale de Informaţii a Armatei, Vlad Băiceanu, un student în vârstă de 21 de ani. Victimele erau oaspeți invitați de Cornel Dinicu la petrecerea de Crăciun organizată la fermă.

Citește și: Se redeschide dosarul Ferma Dacilor pentru infracţiuni care vizează infracţiuni de abuz în serviciu, luare şi dare de mită

DailyBusiness
Busu, la un pas de moarte. Cine l-a salvat pe prezentatorul de la Pro TV: „Mi-a rupt cinci coaste și îi mulțumesc”
Spynews
Anunț ANM de ultimă oră! A fost emis cod galben de vreme severă. Zeci de județe, sub atenționare
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Acesta este cel mai scurt cuvânt din limba română. Are doar două litere, e utilizat rar, iar puțini au auzit de el
Capital.ro
România a pierdut cel mai mare artist. Boala cruntă care l-a răpit dintre noi. A fost de neegalat
Playtech.ro
Detalii cutremurătoare de la accidentul din Serbia! Medicii au început să plângă când au ajuns, Daria era...
DailyBusiness
Se schimbă data plății pensiilor în aprilie! Anunț oficial pentru toți pensionarii din România
Adevarul
Reacția lui Piedone în timpul unui control la o măcelărie plină de icoane: „Intrăm in biserică”. Patru restaurante din Sectorul 5 au fost închise
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Insula din Grecia perfectă pentru familii. Priveliștile sunt spectaculoase, iar apele calme sunt ideale pentru înotătorii începători
Spynews
Cine sunt și cum arată surorile lui chef Alexandru Sautner. Doina Militaru și Cristina Iacob au gătit pentru jurați și au primit cuțitul de argint
Evz.ro
Numerarul, pe cale de dispariție. Modificări importante la bancomate
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
O femeie s-a aruncat în fața metroului din București! Incidentul a creat haos pe magistralele 1 și 3
Cancan.ro
A apărut o nouă infracțiune în Codul Rutier. Ți se suspendă permisul de conducere instant, dacă faci asta
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Decizia luată de Călin Georgescu. George Simion a făcut dezvăluirea: Mi-a cerut să intervin
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
Presimțirea sumbră a soției căpitanului Bătănoiu, comandatul de la manșa avionului prăbușit la Balotești
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
Mii de români sunt controlați. Verificările ANAF au început
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Guvernatorul imposturii: cazul Bulete, batjocorirea Deltei și boala cronică a statului român