Potrivit prim-adjunctului şefului Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Alba, Ovidiu Costea, cei doi copii se aflu la joacă pe malul râului Sebeş.
„Din cauza faptului că a crescut debitul foarte mult ca urmare a deversării controlate a barajului de la Petreşti, minorii au fost surprinşi şi s-au urcat în copaci. Băiatul a reuşit să sune la 112 pentru alertarea forţelor de intervenţie”, a explicat maior Ovidiu Costea, care a adăugat că acţiunea de salvare a fost una „deosebită şi contracronometru”.
După salvarea lor de către pompierii militari din Sebeş, minorii au fost transportaţi la spitalul din localitate, unde au fost supuşi mai multor investigaţii medicale.
Fata prezintă o uşoară hipotermie, echimoze şi escoriaţii la nivelul membrelor inferioare, iar băiatul a suferit un atac de panică.