Laszlo Tokes: Nu am nimic de-a face cu partidul Jobbik

Europarlamentarul Tokes Laszlo a declarat, sâmbătă, că nu are vreo relație cu partidul Jobbik, iar "isteria" împotriva acestei formațiuni este nefondată.
Filip Stan
15 mart. 2014, 15:05
Laszlo Tokes: Nu am nimic de-a face cu partidul Jobbik

„Isteria împotriva partidului Jobbik este nefondată, neproporțională, și noi am putea vorbi despre alte forțe politice de dreapta extremă, chiar despre Noua Dreaptă care demonstrează astăzi în mai multe locuri din Transilvania”, a declarat Laszlo Tokes, înainte de festivitatea organizată la statuia lui Szacsvai Imre.

Tokes a precizat că, deși lumea își amintește în această zi de trecut, cel mai important este mesajul acestei sărbători pentru prezent și mai ales pentru viitor.

„Mesajul principal ar fi să continuăm schimbarea de regim tot așa cum s-a întâmplat după 1848. A fost nevoie de câteva decenii până când, de la abolirea iobăgiei s-a ajuns la o libertate mai deplină. Nici noi să nu ne oprim la 1989, ci să continuăm schimbarea de regim în circumstanțele noastre, desigur”, a spus Tokes.

Pe de altă parte, însă, a precizat el, ar fi vremea împăcării, care nu se poate realiza fără adevăr și dreptate, recunoscându-se, de exemplu, situația reală a maghiarilor din Transilvania, în scădere.

„Am ridicat problema în Parlamentul European, unde am comparat situația demografică a maghiarilor cu cea a minorității tătarilor care au scăzut la 12%. Tot așa și ungurii, și nemții, și celelalte minorități ale Transilvaniei, care în urmă cu 90 de ani au avut un procent de 45% laolaltă, în prezent am scăzut sub 20%. Acesta este rezultatul acelei politici naționaliste, șoviniste, comuniste, prin omogenizarea forțată a minorităților”, a subliniat Tokes.

Tokes s-a arătat îngrijorat de scăderea numărului maghiarilor din Oradea, la 26%, proces care dacă va continua va duce, în opinia sa, la dispariția etnicilor maghiari din acest oraș.

„Nu vorbesc împotriva românilor, dar vorbesc în favoarea neamului meu”, a afirmat Tokes.

Întrebat cum comentează lista cu cetățenii ungari interziși pe teritoriul țării, Tokes a răspuns că asta îi amintește de perioada Ceaușescu, când mulți unguri au fost proclamați persona non grata în România și consideră că „nu este demn pentru o democrație adevărată”.

În jur de 150 de persoane au participat la festivitatea organizată de CNMT și PPMT cu ocazia Zilei maghiarilor de pretutindeni.

 

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
EXCLUSIV / Robert Lele, anchetat de procurori după ce a bătut-o pe Andra Volos. Manelistul a fugit și Poliția nu l-a mai găsit acasă
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Trei zodii care își schimbă destinul până pe 10 mai. Regăsiri, împăcări și situații neașteptate pentru ele
Capital.ro
Finalul lui Călin Georgescu: E scos din joc! Verdictul sosit duminică, 27 aprilie: Nu au nimic
Playtech.ro
Klaus Iohannis, generos înainte de alegerile prezidenţiale. Gestul făcut de fostul preşedinte faţă de un bătrân, pe stradă
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Un român a făcut parte din echipa care a amenajat cripta Papei Francisc. Sicriul Sfântului Părinte a trecut prin mâinile sale
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Cătălin Dobrescu, fostul soț al Oanei Radu, și-a cerut iubita în căsătorie! Cum a reacționat Alina
Spynews
Cătălin Botezatu și Nicolle Fota se pregătesc de nuntă?! Iubita designerului a dezvăluit cum își dorește să arate rochia de mireasă
Evz.ro
Satul magic din inima României. Locul unde soarele răsare de două ori într-o zi
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Raluca Zenga, apariție exotică într-un costum de baie cu o vedere generoasă, chiar în ziua de Paşte
kanald.ro
„Nu te voi uita niciodată, prieten drag!” Tudor s-a stins din viață în Marea Britanie, la doar 27 de ani. Prietenii săi cer acum ajutor pentru repatriere
Cancan.ro
Vedeta TV a murit la 44 ani din cauza unei infecții severe. Medicii i-au amputat piciorul, dar a fost prea târziu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Am pierdut cel mai mare actor. Toată lumea îl plânge: Te vom păstra în amintirea noastră
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prietena Soranei Cîrstea, divorțată de o vedetă TV! Pentru ea a părăsit-o milionarul pe Ana
stirilekanald.ro
Dezastrul de la Cernobîl, 39 de ani după: Urmele radioactive sunt încă prezente în România! Cum pot ajunge pe masa fiecăruia dintre noi
Judecătorul Alexandru Vasile de la Curtea de Apel Ploieşti va fi cercetat de Inspecţia Judiciară
MediaFlux
Dispar mai multe zile libere din Codul Muncii! Noua lege în Parlament face uitate multe mini-vacanțe
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Planta care atrage iubirea în viața noastră. Floarea fericirii feminine nu ar trebui să lipsească din casele noastre