Linia roșie de pe cutia poștală. „Am găsit acest marcaj roșu pe cutia mea de scrisori în urmă cu câteva săptămâni și astăzi am văzut un semn roșu proaspăt pe poarta mea laterală, este în conformitate cu încuietoarea.
Devin îngrijorată pentru că acum două nopți, poarta din partea opusă a casei era deschisă. Am crezut că este de la vânt, deși este o poartă foarte greu de deschis. A văzut cineva de aici ceva asemănător sau li s-a întâmplat și lor?”, este mesajul scris de femeie.
Doi internauți i-au spus că semnul de pe poarta și cutia sa poștală ar fi făcute de oameni care fură câini pentru lupte ilegale, dar femeia a precizat faptul că ea nu deține un animal.
„Am auzit de (oameni, n.r.) care au făcut asta și că au furat câini pentru lupte ilegale. Curățați-l și păstrați câinii înăuntru/ Dacă ai un câine… ține-l în siguranță în casă, dacă nu e nimeni acasă! Ei marchează proprietatea și încearcă să fure câinii mai târziu în timpul nopții, când nimeni nu este acasă”, sunt câteva dintre comentarii.
O variantă, mai plauzibilă, a fost expusă de un alt internaut, care susține că ar fi un semn că a fost verificată proprietatea de către hoți: „Am avut asta acum câțiva ani cu vopsea/marcaje galbene! De obicei, înseamnă că cineva a verificat proprietatea ta, a văzut lucruri pe care le plac și le poate accesa și o marchează ca țintă, așa că revine la ea”.
Femeia a fost sfătuită să nu piardă timpul și să înștiințeze organele de poliție de aceste gesturi.