Tudorel Toader: Nu mi se pare corect ca cel care face denunţul să scape şi de dosar penal, şi de civil

Tudorel Toader, ministrul Justiţiei, a declarat în exclusivitate la România TV că recuperarea prejudiciilor în dosarele de corupţie este o chestiune care ţine de politica penală.
Filip Stan
10 apr. 2017, 17:07
Tudorel Toader: Nu mi se pare corect ca cel care face denunţul să scape şi de dosar penal, şi de civil

Tudorel Toader a spus că nu i se pare corect ca cel care denunţă primul o faptă penală scapă şi de dosar penal, şi de civil, iar celălalt, cel denunţat, rămâne să plătească.

Ministrul a făcut referire şi la dosarul Parchetului General pemarginea OUG 13. El s-a arătat convins că procurorii nu mai vizează aspectele din decizia CCR, ci pot urmări cel mult eventuale infracţiuni de drept comun.

„La momentul acela (momentul deciziei CCR – n.r.) era deja început un dosar declinat de la DNA la Parchetul General. E normal ca procurorul să dea o soluţie, că dosarul era la jumătate. O soluţie de clasare, orice ar fi, tot trebuie dată, dar nu mai poate să continue pe circumstanţele adoptării, pe împrejurări, pe legalitate, constituţionalitate şi oportunitate. Am convingerea că procurorul nu poate să încalce decizia CCR. Sunt convins că nu va mai urmări acele aspecte. Nu am de unde să ştiu dacă ei nu suspectează fapte de drept comun. O să vedem soluţia. Am văzut şi eu declaraţia domnului procuror general. Nu a spus că nu îl interesează decizia CCR”, a spus Tudorel Toader.

 

DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Spynews
O cunoscută influenceriță din România a născut la 8 luni! Tânăra a adus pe lume un băiețel după ce a fost supusă, de urgență, unei operații de cezariană / VIDEO
Bzi.ro
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum: „E bolnavă?”
Fanatik.ro
Fabrica mare care se construiește lângă România. Investiția e una masivă și o mulțime de locuri de muncă vor fi disponibile
Capital.ro
S-a aflat totul despre Călin Georgescu. NU mai are cum să nege
Playtech.ro
Taxa care trebuie plătită în 15 zile de la primirea actului. Românii vor semna pentru confirmare
DailyBusiness
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
Adevarul
Ce spun soldații ruși trimiși pe ascuns în sanatorii din Coreea de Nord pentru îngrijiri medicale: „Mesele sunt fără gust și lipsite de carne. Alcoolul, greu de găsit”
wowbiz.ro
Perneș de la Mireasa A MURIT într-un accident rutier! Imagini ȘOCANTE de la locul tragediei
Spynews
Imagini senzaționale de la petrecerea de 86 ani a Irinei Loghin. Cine i-a fost alături la eveniment / FOTO
Spynews
Gestul romantic făcut de Sânziana Negru pentru iubitul ei, Ștefan Floroaica, în vacanța din Arabia Saudită. Actorul e plecat la Asia Express / FOTO
Evz.ro
Politician din România, amenințat cu moartea. Lista care a creat problema
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, absolut spectaculoasă. Cum arată la 5 ani de la divorțul de Walter
kanald.ro
Câte accidente aviatice au avut loc de la începutul anului 2025 până în prezent, față de tot anul 2024. Motivul pentru care numărul incidentelor a crescut considerabil
Cancan.ro
BREAKING! Regele Charles, în stare gravă! S-a aflat cât mai are de trăit, Harry a fost chemat de urgență acasă
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu aruncă bomba. Ce va face dacă va ajunge președinte României
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, în costum de baie. Neverosimil: cât a putut slăbi!
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
substantial.ro
Un lider de bandă din Sri Lanka, împușcat mortal în tribunal de un bărbat deghizat în avocat
MediaFlux
Trump s-a ÎNȚELES deja cu Putin! Dezvăluiri și SECRETELE negocierilor
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Vacanțe de vis la jumătate de preț. Cele mai mari reduceri pentru iubitorii de călătorii