Liviu Dragnea: Moţiunea de cenzură nu este o opţiune la care să se renunţe total, dar este ultima opţiune

Preşedintele PSD Liviu Dragnea a declarat miercuri, la Galaţi, că o moţiune de cenzură la adresa Guvernului Cioloş nu este o opţiune la care să se renunţe total, dar este ultima opţiune, oportunitatea depunerii ei trebuind analizată cu multă atenţie.
Filip Stan
01 iun. 2016, 18:06
Liviu Dragnea: Moţiunea de cenzură nu este o opţiune la care să se renunţe total, dar este ultima opţiune

Preşedintele PSD Liviu Dragnea a explicat că iniţierea unei moţiuni de cenzură implică multă responsabilitate din partea PSD, pentru că deşi este dorită de tot mai mulţi cetăţeni, poate duce la o situaţie de instabilitate şi mai mare.

„Pe de o parte, moţiunea devine deja o discuţie îndreptăţită pentru că în toată ţara creşte dorinţa cetăţilor pentru a pleca acest guvern, din foarte multe motive: agricultură, sănătate, fonduri europene, mediu, transporturi, etc. Pe de altă parte, este şi o mare responsabilitate din partea noastră. Eu ca preşedinte PSD nu-mi pot permite să vântur tot felul de scenarii înainte de a face o analiză sănătoasă, pentru că dacă în PSD eu am decis că acest guvern trebuie să pice, în momentul acela încep procedurile şi pică. şi ajungem în etapa în care ajungem la Cotroceni, la preşedintele Klaus Iohannis, neavând nicio garanţie că dumnealui va propune sau va desemna un guvern la propunerea noastră, riscând să ajungem într-o situaţie de instabilitate şi mai mare, cu o propunere care vine în Parlament, care să nu fie votată de noi, cu un guvern cu atribuţiuni limitate cum spune domnul Tăriceanu, eventual şi alegeri anticipate în preajma alegerilor la termen. Nu este o opţiune la care să se renunţe total, dar este ultima opţiune”, a spus Dragnea, conform Agerpres.

Liderul PSD a precizat că o decizie va fi luată după campania electorală pentru alegerile locale. „Încercăm să vedem după această campanie electorală, când ne putem aşeza să analizăm pe îndelete dacă prejudiciile, necazurile, greşelile, actualului guvern sunt atât de mari încât trebuie să luăm această măsură. Numai după ce vorbesc cu toţi colegii mei de partid şi cu colegii din alianţă atunci pot să anunţ o decizie care va fi şi decizia finală”, a spus Dragnea.

Citeşte şi:  Liviu Dragnea, despre depunerea unei moţiuni de cenzură: Noi decidem dacă acest guvern rămâne sau pleacă

Întrebat dacă se poate spune că într-un fel este de acord cu poziţia copreşedintelui PNL Alina Gorghiu, care a afirmat recent că dărâmarea Guvernului cu o moţiune de cenzură ar duce ţara în criză, Dragnea a răspuns că nu poate fi de acord niciodată cu liderul PNL. „Nu, este o concluzie greşită. Eu cu acea fiinţă al cărei nume nu-l mai pronunţ demult nu pot fi de acord niciodată. Am înţeles că este semipreşedinte la o formaţiune politică şi minte foarte mult. Mie mi-aţi cerut un punct de vedere despre eventualitatea şi oportunitatea depunerii unei moţiuni de cenzură”, a afirmat el.

Liviu Dragnea a participat miercuri, la Galaţi, la un miting electoral de lansare a candidaţilor pentru primăriile şi Consiliul Judeţului Galaţi.

O moţiune de cenzură la adresa Guvernului Cioloş nu ar face altceva decât să creeze în România un climat de instabilitate politică, iar PNL se va opune ferm unui astfel de demers, a declarat copreşedintele formaţiunii liberale Alina Gorghiu, miercuri, într-o conferinţă de presă.

„Moţiunea de cenzură nu e un subiect pentru PNL. Din nefericire, triada DTP — Dragnea, Tăriceanu, Ponta — nu are alt obiectiv decât să meargă prin ţară şi să-şi promoveze acest demers, pe care eu îl consider unul obscen. Obscen din pricina iniţiatorilor, care nu au niciun fel de calitate morală, politică să genereze acest demers, care nu ar face altceva decât să creeze în România un climat de instabilitate politică. Un climat care să descurajeze investitorii, să descurajeze mediul de afaceri, care să aibă un efect, din păcate, negativ asupra securităţii locurilor de muncă din România”, a susţinut Alina Gorghiu.

Copreşedintele PNL a reamintit că „strategia (…) acestei triade de a prelua puterea în România” ţine ca obiectiv de un interes personal.

„Singurul obiectiv pe care-l au, credeţi-mă, nu este unul de interes public, este unul care ţine de grija privitoare la situaţia lor penală. O spun foarte ferm: interesul personal ţine de justiţie, nu de vreun indicator macroeconomic sau de situaţia economică din România. Indicatorii macroeconomici sunt în favoarea Guvernului Cioloş”, a mai declarat Gorghiu.

DailyBusiness
Iarna revine în forță! România, lovită de un nou val de ninsori în plină primăvară
Spynews
Bella Santiago a fost operată, după ce s-a accidentat în vacanță. Cum se simte fosta concurentă de la Power Couple
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, apariție senzuală la petrecerea organizată de Elton John! A strălucit într-o rochie albă spectaculoasă! – FOTO
Fanatik.ro
Zodiile care vor avea noroc total în următorii 7 ani. Tot ce ating se transformă în aur
Capital.ro
Complet gratuit pentru proprietarii de teren și casă din România. Totul se rezolvă direct prin Primărie
Playtech.ro
Ce AVERE are, de fapt, Gigi Becali! Sumele pe care le are de recuperat sunt uriașe. Detalii neştiute despre...
DailyBusiness
Călin Donca îi învață pe români cum să facă bani în 2025: „Eu puteam să fiu mult mai bogat decât sunt”
Adevarul
Profeții apocaliptice într-o carte secretă a Vaticanului: 2027, anul Judecății de Apoi. Legătura bizară cu boala Papei
wowbiz.ro
Alex Dobrescu, reținut pentru trafic de droguri! Descoperirea făcută de anchetatori acasă la el. Încă o lovitură pentru Cristina Cioran, după împăcarea cu tatăl copiilor săi | Surse
Spynews
Cum arată camera cântăreței Minodora. Multe doamne doar visează la așa ceva / FOTO
Spynews
Top 3 zodii care vor începe un nou capitol luna aceasta. Au reușite pe plan personal și profesional
Evz.ro
Mașinile cu kilometrajul dat înapoi. Topul țepelor pentru șoferi
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
Cât de frumoasă este Sorana Cîrstea. Iubita lui Ion Țiriac jr. a făcut senzație cu apariția ei pentru WTA
kanald.ro
Schimbări în 2025 la programul ,,Noua Casă”! Ce se întâmplă cu plafonul de garantare și cu executarea silită
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Elena Tudor, câștigătoarea Power Couple 2025. Ce meserie are soția magicianului Robert Tudor, de fapt
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Buletinele se schimbă în România. Ce dispare de pe cărțile de identitate
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Teodora Stoica, apariție spectaculoasă în costum de baie. Cât de bine arată fiica lui Meme Stoica
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Luca Manolache! Descoperire șocantă la autopsie
Vânzările Tesla în Europa continuă să scadă, afectate de factorii politici și demografici
MediaFlux
Rusia se răzbună pe România. Mișcarea care l-a enervat rău pe Putin
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
A murit după ce a fost internată în Spitalul Municipal București. Aici a contactat o bacterie periculoasă și a fost supusă unui tratament inuman