Locomotivele româneşti, bombe pe roţi din cauza lipsei investiţiilor

Locomotivele româneşti sunt bombe pe roţi din cauza lipsei investițiilor. Tragedia în care au murit doi mecanici de tren s-ar putea repeta oricând. Asta arată analizele făcute de Autoritatea Feroviară Română, unde rezultatele au fost clare: riscul este uriaş.
Iulian Tudor
12 apr. 2017, 12:24
Locomotivele româneşti, bombe pe roţi din cauza lipsei investiţiilor

Tragedia din apropierea Gării Merişor s-ar putea întâmpla oricând. La fel ca cele 14 vagoane ale garniturii care au deraiat şi au căzut de la înălţime şi alte locomotive au probleme. Asta arată, cel puţin, ultima analiză AFER.

AFER a descoperit în urma acestei analize că locomotivele pentru transportul mărfurilor nu sunt sigure şi prezintă un risc ridicat. Mai bine de 75% nu au reparaţiile la zi, doar 30% au fost înscrise în Registrul Naţional al Vehiculelor şi mai bine de 50% nu au avizele la zi.

Au fost analizate 16 din 28 de capitole şi verdictul a fost unul clar: locomotivele prezintă un risc ridicat. Dar au fost descoperite şi nereguli legate de siguranţa circulaţiei: angajaţii care mai bine de un an de zile nu au mai lucrat în domeniul siguranţei circulaţiei nu au mai fost instruiţi.

România TV a solicitat un punct de vedere CFR Marfă, dar şi Ministerului Transporturilor referitor la măsurile care au fost luate după acest control, însă deocamdată nu am primit niciun răspuns. Între timp, însă, i-am întrebat şi pe călători dacă sunt mulţumiţi de condiţiile din trenuri.

„Condiţii bune, acceptabile. Ar trebui (modernizate n.r.), dacă se poate ar fi păcat să nu se facă”, a spus un călător.

Ultima verificare făcută de Autoritatea Feroviară Română a avut loc între 2-20 iunie 2015.

Citeşte şi Angajaţii CFR aşteaptă până în 20 aprilie aprobarea creşterii salariilor cu 25 la sută, în caz contrar ameninţă cu proteste

DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Spynews
Fulgi de ovăz și mere! Rețeta pe care o mănânci zilnic și slăbești
Bzi.ro
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum: „E bolnavă?”
Fanatik.ro
Zodiile care vor avea lumea la picioare până pe 2 martie 2025. Cinci nativi sunt plini de șansă
Capital.ro
Veste uriașă pentru Călin Georgescu. Va fi extrem de fericit: Întrunește condițiile
Playtech.ro
Câte limbi se vorbesc în România? Sunt de ordinul zecilor. Idiş, chineza şi croata, printre graiurile surprinzătoare
DailyBusiness
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
Adevarul
București vs Cluj, competiția celor mai luxoase mașini. De două ori pe lună se vinde o mașină de 500.000 de euro
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Primele declarații ale familiei lui Andrei Perneș, după înmormântare! Clipe sfâșietoare pentru sora lui: ”Încă aștept să te mai văd” | FOTO
Spynews
Prognoza meteo în perioada 24 februarie – 28 februarie. Valul de ger aduce temperaturi extreme. Când se încălzește vremea
Evz.ro
Zodii care vor avea probleme emoționale. Se vor izola o perioadă
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, în costum de baie. Neverosimil: cât a putut slăbi!
kanald.ro
Sabrina, fosta soție a lui Andrei Perneș, de nerecunoscut la înmormântare! În ce ipostază neașteptată a fost surprinsă
Cancan.ro
Notă de plată din 6 CIFRE în localul lui Joshua Castellano! A cheltuit aproape 2 salarii medii pe an din America
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxă nouă pentru șoferi. Decizie pentru mașinile înmatriculate după 2001. Se plătește în plus din aprilie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
Tensiuni Diplomatice Între Ucraina și SUA: Zelenski, Dispuns să Renunțe la Funcție pentru Pace
MediaFlux
800 de LEI în PLUS la PENSIE! Cine BENEFICIAZĂ
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este agentul KGB Krasnov? O ipoteză uluitoare!