În urmă cu un sfert de veac, firma a început modest, cu doar 5 angajați. Astăzi, în 2025, se poate mândri cu o echipă de peste 500 de lucrători. Succesul său nu este surprinzător, având în vedere că beneficiază constant de comenzi și cereri pe măsură, scrie bugetul.ro.
Chiar la sfârșitul lunii ianuarie, o locomotivă a fost livrată în Ungaria. De ani de zile, vecinii noștri colaborează cu noi prin CER Cargo Holding pentru a achiziționa aceste locomotive de calitate.
„Softronic livrează o locomotivă nouă pentru CER Cargo Holding! Vineri, 31 ianuarie, la depoul Ferencváros din Budapesta, Sebastian Ghiță, director comercial Softronic, a predat oficial prima dintre cele două locomotive Transmontana comandate de CER Cargo Holding.
CER Cargo operează deja de câțiva ani în Ungaria patru locomotive de acest tip, cu numerele 610 100-102 și 104. Locomotivele recent livrate, 610 105 și 106, vor completa seria, continuând linia numerică a predecesorilor lor. Prima locomotivă a fost livrată acum exact zece ani.
În comparație cu versiunile anterioare, versiunea actuală este echipată cu sistemul de control-comandă si semnalizare ETCS Hitachi, avand STM Mirel și PZB pentru Romania-Ungaria-Slovacia”, a transmis firma, pe Facebook.
„Cu fiecare unitate livrată, Softronic își consolidează poziția ca lider în producția de locomotive electrice moderne destinate pieței europene.”
„De la Craiova până dincolo de Cercul Arctic! Locomotivele electrice Transmontana, simbol al inovației românești, duc sustenabilitatea și performanța pe șinele Europei”, transmite Softronic.
Locomotivele românești sunt utilizate chiar și în Suedia, fiind apreciate pentru durabilitatea și sustenabilitatea lor. Firma se bucură de un flux constant de comenzi, iar atunci când reușește să le onoreze, împărtășește vestea pe rețelele de socializare.
„În Suedia, într-un peisaj spectaculos, locomotiva Transmontana se evidențiază ca un simbol al progresului tehnologic. Softronic aduce plus valoare pe trasee din Europa, combinând performanța, sustenabilitatea și tehnologia de vârf“, a scris compania pe pagina sa de Facebook.
Compania Softronic din Craiova, specializată în fabricarea de vehicule feroviare noi şi în modernizarea de vehicule feroviare existente, a anunțat la finalul anului 2024 că va investi 8 mil. euro într-o nouă hală de producţie, unde grupul va asigura serviciul de mentenanţă pentru locomotivele şi trenurile realizate.
„Pentru 2025, avem planuri mari şi anume să construim o nouă fabrică, tot la Craiova, unde să putem extinde serviciile de mentenanţă pe care le oferim acestor locomotive pe care tot noi le-am fabricat sau pe care urmează să le fabricăm ori modernizăm. E vorba despre o investiţie de circa 8 mil. euro, cu tot cu achiziţia terenului şi cu construcţia halei“, spune Sebastian Ghiţă, directorul comercial al Softronic.
Softronic își propune să acceseze şi anumite fonduri europene pentru această extindere, care ar urma să fie gata în 2026, pe final de an.