„Oamenii, în general, atunci când nu reuşesc să obţină rezultatele pe care şi le-au stabilit, caută justificări şi scuze. Eu sunt liberal, iar pentru mine onoarea şi cuvântul dat sunt mai importante decât o funcţie. În consecinţă, mi-am dat demisia din funcţia de preşedinte al Partidului Naţional Liberal Filiala Hunedoara, dar rămân alături de colegii mei şi la dispoziţia conducerii naţionale a partidului. Vreau să le mulţumesc hunedorenilor care ne-au votat şi să-i asigur de respectul meu pe cei care nu ne-au votat”, se arată în comunicatul remis joi Agerpres.
Lucian Heiuş a arătat că, după alegerile locale, PNL Hunedoara are mai mulţi primari în judeţ, respectiv 33, şi 310 aleşi locali, iar la nivel naţional liberalii s-au situat pe primul loc în preferinţele românilor.
„Îi felicit, încă o dată, pe colegii liberali pentru rezultatele obţinute şi le mulţumesc pentru munca depusă în această campanie”, conchide Heiuş.
Preşedintele filialei judeţene PNL Hunedoara, deputatul Lucian Heiuş, şi prim-vicepreşedintele organizaţiei, Adrian David, şi-au prezentat miercuri demisiile din funcţii.
Adrian David a candidat pentru funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Hunedoara din partea Alianţei Electorale PNL – UDMR – PNŢCD, cu sprijinul USR-PLUS şi al FDGR Deva. El a obţinut 38.401 voturi, în timp ce contracandidatul său, Laurenţiu Nistor (PSD), a reuşit să strângă 71.051 voturi din partea electoratului.