MAE român se solidarizează cu Marea Britanie: Condamnăm ferm folosirea unui agent neurotoxic în Salisbury

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) precizează că se declară solidar cu Marea Britanie şi condamnăm ferm folosirea unui agent neurotoxic în Salisbury. Declaraţia MAE vine după ce Londra a anunţat expulzarea a 23 de diplomaţi ruşi în acest scandal.
Iulian Tudor
14 mart. 2018, 15:38
MAE român se solidarizează cu Marea Britanie: Condamnăm ferm folosirea unui agent neurotoxic în Salisbury

„Ne exprimăm solidaritatea cu Regatul Unit şi condamnăm ferm folosirea unui agent neurotoxic în Salisbury, pe teritoriul unui stat aliat”, se arată în mesajul postat de Ministerul Afacerilor Externe pe contul de Twitter.

Londra urmează să expulzeze 23 de diplomaţi ruşi, după ce Moscova a refuzat să explice cum un agent neurotoxic rusesc a fost folosit împotriva unui fost dublu agent rus, fostul colonel GRU Serghei Skripal, la Salisbury, a anunţat miercuri premierul britabic Theresa May în Parlament, relatează BBC News.

Diplomaţii au la dispoziţie o săptămână să părăsească regatul. Ei au fost identificaţi ca fiind ”ofiţeri de informaţii nedeclaraţi”, a declarat premierul britanic. Rusia neagă că a fost implicată în tentativa de asasinare a fostului spion Serghei Skripal şi a fiicei sale Iulia. Moscova a refuzat să coopereze în acest caz până la ultimatumul dat de Londra, miezul nopţii de marţi spre miercuri.

May a acuzat miercuri Rusia, în Camera Comunelor, de ”dispreţ” faţă de încercarea Londrei de a obţine o explicaţie cu privire la tentativa de asasinat, scrie The Associated Press. Ea a subliniat că acţiunile Rusiei ”reprezintă o folosire ilegală a forţei” pe teritoriul britanic. Şefa Guvernului a anunţat de asemenea o serie de sancţiuni economice şi diplomatice – inclusiv decizia de a anula toate contactele bilaterale la nivel înalt cu Rusia şi de a cere familiei regale să nu participe la Campionatul Mondial de Fotbal în Rusia.

Ambasadorul rus în Marea Britanie a apreciat miercuri că modul în care se comportă Londra în ancheta cu privire la otrăvirea lui Skripal reprezezintă o ”provocare”. Aleksandr Iakovenko a declarat pentru Sky News, după ce a plecat de Foreign Office, miercuri, că acţiunile britanice sunt ”absolut inacceptabile şi considerăm asta o provocare”. El nu a oferit alte precizări în acest sens.

Serghei Skripal şi fiica sa, otrăviţi pe 4 martie, se află în stare critică de atunci. ”Noi credem că măsurile luate de Guvernul britanic nu au nimic de a face cu situaţia de la Salisbury”, a maii declarat Iakovenko.

Ministrul rus al Industriei şi Comerţului Denis Manturov a subliniat miercuri, citat de agenţii ruse, că Moscova şi-a încheiat eforturile de distrugere a armamentului chimic, în noiembrie, şi că nu deţine armament chimic. Manturov răspundea astfel unei întrebări cu privire la acuzaţii britanice referitoare la folosirea agentului neurotoxic militar novicioc, dezvoltat de Uniunea Sovietică, folosit în otrăvirea fostului colonel din cadrul serviciilor militare de informaţii ruse GRU Serghei Skripal în Anglia.

NATO a anunţat miercuri să îşi susţine aliatul britanic şii a promis să ajute Londra în ancheta cu privire la otrăvirea fostului spion. Alianţa şi-a exprimat ”îngrijorarea profundă faţă de prima utilizare ofensivă a unui agent neurotoxic” pe teritoriul NATO, de la înfiinţarea blocului militar occidental în 1949. NATO a îndemnat Moscova să răspundă întrebărilor Londrei cu privire la novicioc, folosit pe 4 martie, în sudul Angliei, împotriva lui Skripal şi fiicei sale.

Alianţa a anunţat miercuri,, într-un comunicat, în urma unei reuniuni a ambasadorilor NATO, că a ”convenit că atacul reprezintă o încălcare clară a normelor şi acordurilor internaţionale”. Londra a solicitat miercuri o reuniune a Consiliului de Securitate al ONU, care să discute despre ancheta cu privire la atacul cu agent neurotoxic asupra lui Skropal şi fiicei sale. Foreign Office a anunţat într-un mesaj postat pe Twitter că a solicitat o reuniune ”urgentă”, pentru a-i informa pe membrii Consiliului cu privire la ancheta privind atacul de la 4 martie.

DailyBusiness
Laptele e mai ieftin în Italia decât în România. Prețurile de la raft te vor lăsa fără cuvinte!
Spynews
Rețetă de prăjitură cu cremă fină de iaurt și marmeladă. O vei găti și a doua oară
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvășitoare doar în lenjerie! Imagini spectaculoase cu bruneta focoasă!
Fanatik.ro
Ingredientul banal care alungă șoarecii și șobolanii. Este nelipsit din bucătăriile românilor
Capital.ro
Final pentru Călin Georgescu: Nu îl vor lăsa să devine președintele României!
Playtech.ro
Câte contracte de muncă poate avea simultan un angajat. Limita maximă de ore pe care le poate lucra. Prevederile Codului Muncii 2025
DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Adevarul
Cinismul înfiorător al armatei lui Putin. Soldați ruși legați de copaci, folosiți ca momeală pentru dronele ucrainenilor
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Deea Maxer, schimbări majore după divorț. Vrea să se mute din blocul în care locuiește și Dinu Maxer. Unde vrea să se stabilească
Spynews
Cum arată Prințesa de Aur la vârsta de 39 de ani. Abia o mai recunoști | FOTO
Evz.ro
Un mare oraș din România se transformă total. Va fi de nerecunoscut
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
kanald.ro
Videoclipul tulburător cu Andrei Perneș, care s-a viralizat după moartea lui. Internauții au rămas fără cuvinte: „Parcă îți spui povestea...”
Cancan.ro
BREAKING | Soțul Georgianei Lobonț, condamnat la închisoare! Judecătorilor nu le-a venit să creadă ce aud! Ce infracțiune gravă a recunoscut că a comis
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Decizie finală pentru Călin Georgescu. Hotărârea CCR este definitivă: Nu există nicio cale de atac!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Apariție incendiară, într-un corset care a lăsat la vedere prea mult
stirilekanald.ro
Taxa auto, pregătită pentru 1 ianuarie 2026. Cine sunt șoferii care ar putea plăti 2.000 de lei pe an
Managerul Spitalului Universitar critică controalele ANPC în spitale și solicită implicarea autorităților din domeniul sănătății
MediaFlux
RĂSTURNARE privind PREZIDENȚIALELE! Viitorul președinte al ROMÂNIEI (ULTIMUL SONDAJ)
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Un pod care a stat închis 33 de ani va fi redeschis pentru traficul feroviar