Lucian Mândruță, cunoscut drept și „Cavalerul de Cornu”, foarte activ în social media, a ieșit public cu un nou subiect controversat.
„Apropo de bacteriile fecale găsite în apa de la Eforie Nord… Și comentariile că oamenii și-ar face nevoile în apă. Mi-e greu să cred că cineva poate face așa ceva.
Și oricum, cred că o altă întrebare trebuie pusă: E cineva curios să afle unde se duc conductele cu apă de la toaleta din stațiuni? Că doar nu se întorc în Dobrogea, nu? Cu atâta mare la îndemână… Și cât de mult e apa asta… Să zicem… Procesată?”, a comentat Mândruță.
Jurnalistul suspectează faptul că toată lumea care umblă prin stațiuni își face, de fapt, nevoile în mare, prin intermediul instalațiilor sanitare ale restaurantelor și hotelurilor.
Mai mult, jurnalistul a început o anchetă în acest sens.
„N-am găsit nicăieri o informație legată de asta. Cred că e mai secretă decât dispunerea bazelor militare! Eu știu de o singură conductă de genul ăsta. Unde iese în mare, care e direcția curentului și care e cea mai apropiată plajă.
Dar nu vreau să stric concediul nimănui!”, a mai punctat jurnalistul apropiat de mișcarea #REZIST, care l-a susținut pe Klaus Iohannis.
Analizele periodice ale Direcţiei de Sănătate Publică Constanţa au arătat depăşiri periculoase de bacterii E-coli în apă. În mod normal, concentraţia ar trebui să fie de ordinul zecilor. Cele mai recente rezultate indică o valoare peste limita admisă la Mamaia, dar cea mai mare cantitate de E-coli a fost depistată la Eforie Nord. De peste 30 de ori mai mare faţă de limită. Biologii dau vina pe turiştii care folosesc apa mării pe post de toaletă.