Manualul oamenilor străzii. Un cerşetor român din Italia dă lecţii de supravieţuire în Corriere della Serra

Corriere della Sera a publicat, în această perioadă de frig, un reportaj între oamenii străzii, în care un cerșetor român, Petru Mitrică explică secretele supraviețuirii pe stradă. Textul, spune Corriere, este un fel de „manual al oamenilor străzii”.
Filip Stan
13 ian. 2017, 07:54
Manualul oamenilor străzii. Un cerşetor român din Italia dă lecţii de supravieţuire în Corriere della Serra

Dacă dormi în aer liber cum mi se întâmplă mie, alegi un cartier bun, trebuie să fie un cartier de bogați: e mai multă poliție și ești în siguranță. Dacă nu găsești un portic liber, cauți grătarele de la metrou: ceva curenți de aer cald se simt chiar și noaptea târziu.

Fundamental este să ai un sac de dormit. Pui trei, patru, în esență toate perechile de ciorapi, și scoți încălțămintea pe care oricum cu picioarele înfofolite nu mai reușești să o porți, având grijă să o tragi înăuntru și să o așezi la capătul sacului. Niciodată să nu o lași afară, altfel o fură: este regulă. Niciodată să nu uiți să-ți ascunzi încălțămintea, nici dacă ești complet beat„, spune Petru Mitrică, românul pe care reporterul italian l-a întâlnit la o cantină Caritas, din Milano.

Vin de la Iași, din partea de sus a României, la graniță cu Moldova, și tocmai din acest motiv mă consider norocos. În sensul că iarna prin acele părți sunt chiar și minus treizeci de grade. Sunt în Italia de șaisprezece ani. Aveam un loc de muncă și o soție, stăteam împreună plătind chirie pentru o garsonieră. Conduceam camioane. Apoi firma s-a închis, m-a concediat, nu mai reușeam să plătim chiria, ea a plecat și au am început cu problemele. La ce vârstă am, cine mă angajează? Fac mici lucrări în unele săptămâni, o dată ca zidar, o dată ca zugrav, dar nimic serios și de durată, niciodată„, a mai spus acesta, citat de gazetaromaneasca.com.

„Din când în când mă opresc într-un adăpost și sunt unicul alb. Aceasta este problema: nu vrem să stăm cu negri. Scuipă, nu respectă regulile… Îi înjuri și fugi! Există blocuri abandonate. Și trotuare sunt la discreție, deși poliția și carabinierii te trezesc și insistă să te ducă în adăpost. Oh, au dreptate: riști să mori, și vei vedea câți vor muri pe această vreme. Pregătește-te”, continuă Petru Mitrică.

Nu îi place Milano: „Nu. Am fost la Cremona un an. În jur erau canale și râul Pad pentru a pescui crap, a mânca și a nu cere de pomană la cantinele de săraci… Și apoi erau femeile negre. Un șir de femei negre, pe străzi… Dacă insistai, cu numai cinci euro aveai dragoste”.

DailyBusiness
Breaking! Zelenski pleacă de la Casa Albă fără să mai semneze acordul pentru mineralele Ucrainei cu Donald Trump
Spynews
Horoscop sâmbătă, 1 martie 2025: Capricornii au visuri și planuri de plecare în concediu
Bzi.ro
Ce dramă a trăit Andi Moisescu! De ce nu l-a crescut mama sa în primii ani de viață
Fanatik.ro
Cele mai economice mașini pe GPL. Modelul Dacia care face senzație și e preferat și de străini
Capital.ro
Călin Georgescu s-a prăbușit! Lovitură finală după punerea sub controlul judiciar
Playtech.ro
Planta sfântă pe care este bine să o ai în casă toată luna martie. Atrage norocul și prosperitatea
DailyBusiness
Cele mai scumpe căpșuni din București. „Ofertele” de 1 Martie depășesc orice imaginație: 3 căpșuni – mărțișoare au ajuns să coste peste o sută de lei
Adevarul
Relația lui Nicușor Dan cu coordonatorul lui de campaniei, „un risc de securitate națională”. Caramitru: Matei Păun are afaceri cu Lukașenko
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Maria Cutzarida-Crătunescu – Prima femeie medic a României și soarta neștiută a mormântului ei
Spynews
Fostă concurentă de la iUmor sezonul 13, diagnosticată cu leucemie. Primele declarații despre starea de sănătate / VIDEO
Spynews
Cesima Nechifor, de la Power Couple 2025, a făcut petrecere de ziua ei de naștere. Imagini de la party. Cine i-a fost alături / FOTO
Evz.ro
Cristina Ich, prima poză cu iubitul. L-a afișat pe Instagram
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume, o nouă apariție spectaculoasă
kanald.ro
Cu ce probleme de sănătate se confrunta Luca Manolache. Tânărul a trăit niște luni de coșmar înainte să-și piardă viața
Cancan.ro
Alimentul care costă doar 7 lei în supermarket și e campion la omega 3. Mihaela Bilic: „Are toți nutrienții de care avem nevoie”
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Unde a fugit Călin Georgescu? A primit foarte multe amenințări cu moartea
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cât de frumoasă este Sorana Cîrstea. Iubita lui Ion Țiriac jr. a făcut senzație cu apariția ei pentru WTA
stirilekanald.ro
Tatiana a murit carbonizată în tragedia din Copșa Mică. Avea 56 de ani și mergea la muncă atunci când a ajuns sub roțile microbuzului în flăcări
Fragmente de dronă rusească descoperite în județul Galați, detonarea controlată este în curs
MediaFlux
Se dau salarii de 12.000 de lei pentru români fără studii superioare. Află cum
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
America a murit… God Bless Europe!