”Categoric că va exista o remaniere, sunt ferm convins. Acuma suntem în plin ciclu de renegocieri. Vor veni cu memorandumuri, deja au venit în Guvern, în care îşi asumă fiecare progres săptămânal, nu mai vorbesc de progres lunar. Va fi o monitorizare în interiorul Guvernului cu un progres săptămânal”, a declarat Marcel Ciolacu, miercuri seară, la Antena 3.
El a spus că fiecare ministru trebuie să facă politicile în sistemul pe care îl coordonează.
Premierul Marcel Ciolacu a afirmat că mare parte din sistemul bugetar o constituie angajaţii din sănătate şi educaţie şi că miniştrii trebuie să găsească soluţii pentru ca proiectele să se implementeze cât mai repede, iar în acest context unele proiecte sunt mutate de la ministere precum cel al Educaţiei către Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene.
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, afirmă că relaţia sa cu preşedintele interimar Ilie Bolojan este una ”plină de normalitate”. ”E un om care respectă nu neapărat pe Marcel Ciolacu, respectă relaţia instituţională”, spune Marcel Ciolacu.
”Ne sfătuim, vorbim. E un om care respectă nu neapărat pe Marcel Ciolacu, respectă relaţia instituţională. De fiecare dată când merge la Consiliul European, eu de fiecare dată când am o convorbire cu vreun lider regional sau global, întotdeauna ne sfătuim şi stăm de vorbă şi comunicăm. E o relaţie foarte deschisă (…) Cred că e o relaţie plină de normalitate. Şi vreau să-l şi laud: s-a adaptat foarte repede, s-a integrat într-un gol lăsat, fiindcă a lăsat domnul Iohannis un gol şi neaşteptat, neanunţat”, a adăugat Marcel Ciolacu.