Marcel Ciolacu: Mi-aş fi dorit o campanie electorală unde să vorbim despre programe, despre idei, unde românii să poată face diferenţa dintre programele de guvernare

Candidatul PSD pentru Cotroceni, Marcel Ciolacu, a declarat, sâmbătă, că și-ar fi dorit ”o campanie electorală unde să vorbim despre programe, despre idei, unde românii să poată face diferenţa dintre programele de guvernare”. Tot în contextul lipsei de consistență a campaniei electorale în care sunt agrenați candidații, liderul social-democrat a subliniat că, în opinia lui, țara ”are nevoie de o implicare a politicului în zona aşteptărilor românilor”.
Irina Dumitrescu
16 nov. 2024, 15:17
Marcel Ciolacu: Mi-aş fi dorit o campanie electorală unde să vorbim despre programe, despre idei, unde românii să poată face diferenţa dintre programele de guvernare

Premierul Marcel Ciolacu și-a spus sâmbătă, la sediul PSD Galați, impresiile despre campania electorală pentru alegerile care se apropie.

Candidatul PSD pentru Cotroceni a declarat că și-ar fi dorit ”o campanie electorală unde să vorbim despre programe, despre idei, unde românii să poată face diferenţa între programele de guvernare”. În opinia sa, ”clasa politică nu a fost pe aşteptările românilor” din această perspectivă.

Citește și Ciolacu: Anul acesta, România va intra în Schengen terestru. Nu plec din funcția de prim-ministru până nu intrăm în Schengen

”Eu îmi cer scuze, nu am nicio reţinere. Mi-aş fi dorit o campanie electorală unde să vorbim despre programe, despre idei, unde românii să poată face diferenţa între programele de guvernare, ideile venite de la fiecare administraţie şi toată această muncă de aproape un an şi ceva a colegilor mei ca să venim cu cel mai performant program de guvernare. Aproape nici nu am apucat să îl putem vorbi, mai avem o săptămână şi o zi până la primul vot. Nu văd ca lucrurile să se schimbe, din abordările din acest moment. Eu consider că clasa politică nu a fost pe aşteptările românilor”, a spus Marcel Ciolacu, citat de news.ro.

Prim-ministrul a mai spus, tot în contextul campaniei electorale, că în locul acțiunilor cu adevărat utile ”iarăşi încercăm să împingem ura, iarăşi ne împărţim în buni şi răi, iarăşi creăm spaime imaginare”.

În opinia lui Marcel Ciolacu, țara ”are nevoie cât mai rapid de un buget pentru anul viitor (…), de o implicare a politicului în zona aşteptărilor românilor”.

”Iarăşi încercăm să împingem ura, iarăşi ne împărţim în buni şi răi, iarăşi creăm spaime imaginare şi ne vom trezi, după toată această campanie electorală, că România are nevoie, de fapt, de o stabilitate politică, România are nevoie cât mai rapid de un buget pentru anul viitor, România are nevoie de o implicare a politicului în zona aşteptărilor românilor. Dar Dumnezeu e mare şi poate, până la urmă, vom intra în această logică”, a conchis candidatul PSD la prezidențiale.

Citește și Tragedie în Buzău! Un om a murit după ce un mal de pământ s-a prăbușit peste el. Alți 3 muncitori au fost salvați

DailyBusiness
Ciocolata care i-a fascinat pe români după căderea lui Nicolae Ceaușescu revine la raft în România
Spynews
Horoscop duminică, 30 martie 2025: Racii vor lua decizii importante
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Top 5 cele mai spectaculoase lacuri glaciare din România. Locurile speciale care-i lasă pe turiști fără cuvinte
Capital.ro
Am pierdut cel mai iubit actor. A fost emblematic. Doliu în televiziune după moartea sa
Playtech.ro
Radare trafic! Unde au voie să se ascundă polițiștii şi când poți contesta amendă, de fapt
DailyBusiness
Ora de vară 2025. Data exactă la care se trece la ora de vară. Ceasurile se vor da înainte cu o oră
Adevarul
Cine a fost cu adevărat agentul 007. A pus pe picioare cea mai rețea de spionaj din Europa. Semnificația celor trei cifre
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Fiica Iustinei și a lui Cornel de la Insula Iubirii a împlinit 5 luni. Unde au plecat cei doi pentru a o sărbători pe Ivana - Nectaria / FOTO
Spynews
Orașul din România inclus în European Best Destinations. Aici îți vei putea face vacanța de Paște
Evz.ro
Dispar acești bani. Cine are bancnotele acasă, să se grăbească
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
„Alexandra”, primul film bazat pe cazul Caracal. Când poate fi vizionat în cinematografele din România
Cancan.ro
O influenceriță de 24 de ani a fost găsită moartă în mașină. Doi copilași au rămas acum orfani de mamă 😢
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se schimbă buletinele. E ordin direct de la UE. Renunțăm la cărțile de identitate clasice
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
Cine este bărbatul găsit fără suflare într-o parcare din Voluntari. Andrei era un afacerist din Bacău și avea un copil, rămas orfan de tată
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
Se pot pierde bani din pensie! Statul poate decide să taxeze pensionarii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bill Gates face previziunea care i-a îngrozit pe mulţi. Ce se poate întâmpla în următorii zece ani?