Marius Budăi, anunţ de ultimă oră despre majorarea pensiilor. Doar unii dintre români vor primi mai mulţi bani de la 1 ianuarie 2023

PSD şi PNL se contrează pe procentul de majorare al pensiilor, dar Marius Budăi, ministru Muncii, a anunţat o creştere diferențiată a veniturilor pentru pensionari de la 1 ianuarie 2023.
Filip Stan
14 nov. 2022, 15:47
Marius Budăi, anunţ de ultimă oră despre majorarea pensiilor. Doar unii dintre români vor primi mai mulţi bani de la 1 ianuarie 2023
Marius Budăi, anunţ de ultimă oră despre majorarea pensiilor. Doar unii dintre români vor primi mai mulţi bani de la 1 ianuarie 2023

Marius Budăi, anunţ de ultimă oră despre majorarea pensiilor. „Nu vorbim decât de o majorare diferențiată a veniturilor! Mărim veniturile astfel încât să ieșim cu toții cu bine din iarnă!”, a anunțat Marius Budăi, la Antena 3. Astfel, PSD propune majorarea, începând de la 1 ianuarie, cu 10-12%, și un ajutor dat celor cu pensiile mici tot în luna ianuarie.

Citeşte şi: Marius Budăi anunţă că într-o săptămână se decide procentul de majorare a pensiilor: „Să se termine această licitaţie a sărăciei!”

„Nu pot să nu observ cu tristețe cum colegi de-ai noștri, din coaliție, când PSD aloca majorări de alocații, de salariu minim, de salarii și de pensii, le numeau pomeni electorale. Așa le spuneau atunci. Că dacă PSD dă majorare de pensie este o pomană electorală. Acum, licitează pe necazul părinților și al bunicilor noștri. Este condamnabil așa ceva. Este hilar să spui că vrem noi să împărțim 12 procente acum, să dăm 3 procente mai târziu, când vine Ciolacu premier, nu discutăm în astfel de termeni despre necazul, despre supărarea și sărăcia părinților noștri. Orice este de licitat pe lumea aceasta, dar nu necazul și supărarea și tristeților acestora”, a declarat Marius Budăi.

Citeşte şi: Marius Budăi a anunțat cât de mult vor crește pensiile românilor, în 2023. Cei mai săraci seniori vor primi ajutor pentru achitarea facturilor, pe timpul iernii. Bugetul e aproape gata

„Noi venim cu o anvelopă bugetară, în jur de 15 miliarde de lei, cu care putem asigura această majorare de 15% pe care o cer colegii noștri, însă împărțită într-un mod în care, noi, social-democrații, o vedem puțin altfel într-o perioadă de criză. Să acordăm o majorare a valorii punctului de pensie pentru toată lumea într-un procent de cel puțin 10 la sută. Dar într-o perioadă de criză noi trebuie să ne îngrijim foarte mult de categoriile vulnerabile. Eu nu cred că pentru un pensionar care are pensia de peste 10.000 de lei, și vorbim de pensii de contributivitate, va fi aceeași greutate în această iarnă cum este pentru un pensionar care, apropo, 1,3 de pensionari seniori din România iau pensie de 1.000 de lei. Nu vorbim decât de o majorare diferențiată a veniturilor, nu a pensiei, mărim veniturile astfel încât să ieșim cu toții cu bine din iarnă. Asta înseamnă, până la urmă, solidaritate socială. Facem majorare pe valoare de punct de pensie, dar majorăm veniturile diferențiat”, a mai precizat ministrul Muncii.

DailyBusiness
Se schimbă data plății pensiilor în aprilie! Anunț oficial pentru toți pensionarii din România
Spynews
Tzancă Uraganu, momente de tandrețe, în mașină, cu Laura Vass! Cum i-au surprins la ceas de seară, paparazzii Spynews.ro
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
11 lucruri din anii 90 care îți pot aduce bani frumoși. Sunt la mare căutare printre colecționari
Capital.ro
Fericire imensă pentru Călin Georgescu. Băsescu i-a dat vestea uriașă fix acum
Playtech.ro
Sistemul SGR, înlocuit în România. Ce se întâmplă cu cei 50 de bani pe ambalaje
DailyBusiness
Ciocolata care i-a fascinat pe români după căderea lui Nicolae Ceaușescu revine la raft în România
Adevarul
Cine a fost cu adevărat agentul 007. A pus pe picioare cea mai rețea de spionaj din Europa. Semnificația celor trei cifre
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Jo susține că ar fi fost amenințată de Gheboasă: “Lasă că ne întâlnim noi…”. Motivul banal din care a început totul
Spynews
Horoscopul lunii aprilie, cu astrologul Remus Ionescu. Ce se întâmplă în viața fiecărei zodii
Evz.ro
Filmul Netflix care a cucerit România în doar 24 de ore. Poveste fabuloasă
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
Rezultate simulare Evaluare Națională 2025. 64% dintre elevi au luat note de peste 5 la Limba și literatura română
Cancan.ro
Un nou ciclon lovește România! Meteorologii anunță ploi, vijelii și ninsori. Când se schimbă vremea
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Cel mai mare actor a murit. A lăsat o amintire de neșters. Soția sa a anunțat tragedia: Am pierdut totul...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
Ea este Mălina, iubita tânărului care a intrat cu mașina într-un TIR. Mesaj cutremurător după moartea lui Alex: „Te voi iubi mereu, așa cum ne-am promis”
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
Sondaj Verifield: Surpriza de pe locul 2 la prezidențiale. Pe cine ar vota românii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bill Gates face previziunea care i-a îngrozit pe mulţi. Ce se poate întâmpla în următorii zece ani?