Martor la avalanşa ucigaşă: Am auzit din vale ţipete de ajutor. Cineva striga „Ajutor, avalanşă! „. Era un ţipăt disperat

Cătălin Berenghi, unul dintre martorii tragediei din munţii Retezat, spune că s-a întâlnit cu grupul surprins de avalanşă şi că a recomandat să meargă pe traseul pe care el se deplasa alături de echipa sa. Ulterior, bărbatul a auzit strigăte, intervenind pentru a ajuta supravieţuitorii.
Filip Stan
23 apr. 2017, 21:29
Martor la avalanşa ucigaşă: Am auzit din vale ţipete de ajutor. Cineva striga

Cătălin Berenghi povesteşte că sâmbătă a plecat cu şcoala de ghizi pe care o conduce pe traseul Cabana Gentiana- Şaua Bucurei – Şaua Berbecilor – Vârful Peleaga, iar în drum spre vârf s-a întâlnit cu un grup de şapte persoane, doi bărbaţi, două femei şi trei copii. Din grupul de şapte persoane făceau parte cei doi copii care au murit suprinşi de avalanşă.

„Ne-am salutat, aşa cum se face pe munte, am discutat cu ei şi le-am zis că noi vom merge spre vârf pe traseul de creastă şi că ar fi recomandat şi pentru ei să meargă pe acelaşi traseu, am insistat şi a doua oară spunându-le că este risc de avalanşă pe traseul de vară. Am pornit către vârf dar la scurt timp am fost depăşiţi de cele şapte persoane, care au pornit pe traseul de vară, adică pe curba de nivel. Am rămas surprins că nu au venit pe traseul de creastă aşa cum este indicat în turele de iarnă şi au continuat pe traseul cu risc de avalanşă. Am continuat ascensiunea către vârful Peleaga urmând linia crestei, iar la un moment dat când mai aveam cam 100 metri până în Şeaua Pelegii, opriţi fiind pentru a echipa o nouă traversare, am auzit din vale ţipete de ajutor venite de la o femeie. Cineva striga „Ajutor, avalanşă!”, era un ţipăt disperat”, scrie Berenghi pe pagina sa de Facebook.

Bărbatul povesteşte că a trimis o echipă de trei persoane, echipată cu corzi, truse de prim ajutor şi staţii de emisie recepţie, pentru a vedea care este starea persoanelor surprinse de avalanşă. 

„Într-un final, apelul lor a venit dar suna astfel: „Am ajuns, cinci sunt în picioare, loviţi, răniţi dar se deplasează şi două persoane decedate, un băiat şi o fetiţă”. După verificarea celor din echipă răspunsul a fost acelaşi: „Nu au puls şi nu respiră” , fapt confirmat iniţial şi de părinţii celor doi copii, care verificaseră şi ei starea acestora. Au urmat cinci minute de linişte timp în care am făcut toate scenariile. Am decis să abandonăm ascensiunea către vârf întorcându-ne în Şaua Berbecilor, pentru o nouă regrupare cu cei cinci supravieţuitori. Am rugat pe cei din echipa de salvare să-i imbrace bine pe accidentaţi şi să încerce să-i urce sus în creastă şi să ne urmeze”, mai spune Cătălin Berenghi.

Părinţii au fost convinşi cu greu să lase trupurile copiiilor acolo.

„Era decizia cea mai înţeleaptă care putea fi luată în acel moment de criză deoarece temperatura era -15° ,-20°C, cei cinci erau în stare de şoc după avalanşă, după decesul celor doi copii şi după loviturile suferite în timpul avalanşei. În Căldarea Berbecilor unde se aflau accidentaţii nu exista semnal GSM, deci şansele de supravieţuire erau minime. Minunea nu a încetat să apară, cei trei salvatori şi cei cinci supravieţuitori au început să meargă spre noi. Am fost extrem de bucuros pentru că asta însemna salvarea lor. După 40-50 minute au ajuns la locul de regrupare unde au primit de la cei din grupul meu ceai cald şi mâncare. (..) Am evaluat încă o dată starea lor remarcând faptul că un bărbat avea o tăietură foarte urâtă pe faţă, care nu mai sângera, şi faptul că avea piciorul drept, strâmb şi deformat în zona genunchiului. Am bănuit faptul că avea o fractură destul de urâtă, dar bărbatul care avea cam 1.80- 1.90m şi cam 100 kg, se deplasa singur pe picioarele lui ajutat de nişte beţe de schi”, explică bărbatul.

Ulterior, pe drumul spre Cabana Gentiana, grupul s-a întâlnit cu un salvamontişii şi jandarmii, toţi supravieţuitorii fiind salvaţi. Cătălin Berenghi precizează că nu grupul condus de el a provocat avalanşa.

Doi copii, campioni la alpinism, au murit, sâmbătă, surprinşi de o avalanşă în Munţii Retezat. De asemenea, cinci persoane surprinse de avalanşă, printre care şi taţii celor doi copii, au fost transportate, în noaptea de sâmbătă spre duminică, la spitalele din judeţul Hunedoara pentru investigaţii.

Poliţiştii au deschis dosar penal pentru ucidere din culpă în acest caz.

DailyBusiness
Prime de 1 Iunie pentru părinți. Companiile din România oferă bonusuri de până la 300 de lei
Spynews
Marilu Dobrescu povestește, în hohote de plâns, cu lux de amănunte, cum ar fi fost agresată fizic de fostul iubit, Iustin Petrescu: „A încercat să mă sufoce”
Bzi.ro
Cătălin Botezatu, mesaj dur după ce i-a fost criticată relația cu tânăra de 18 ani: „Voi plătiți bani grei ca să aveți așa ceva!”
Fanatik.ro
Cum se stabilește, de fapt, data de expirare a produselor. Puțini români știu când nu mai sunt bune pentru consum alimentele
Capital.ro
Călin Georgescu NU a putut face nimic. S-a risipit mai repede decât a apărut: Pe numele lui s-a construit...
Playtech.ro
Robert Lupu, ucigașul Teodorei, avea mari probleme cu legea. Atacatorul din Cosmopolis avea mai multe dosare penale pentru fapte grave
DailyBusiness
Nicușor Dan merge la Salina Praid. Vizită în mijlocul tensiunilor după inundații și evacuări
Adevarul
Scrisoare deschisă devastatoare către IPS Calinic: „Cum ați putut premia un monah penal, escroc, criminal, proxenet?”
wowbiz.ro
Filmul asasinării Teodorei de la „Insula iubirii”. Criminalul a împuşcat-o pe fostă concurentă în piept și burtă. Ce a făcut cu doar câteva ore înainte de crimă
Spynews
Ce va face Claudiu Gherguț, câștigătorul Chefi la cuțite, sezonul 15, cu marele premiu, în valoare de 30.000 de euro. Cât va mai rămâne în România
Spynews
Pe ce dă Bursucu cei mai mulți bani. Fostul prezentator a spus adevărul cu subiect și predicat
Evz.ro
Produs extrem de periculos, retras. Cliențiii sunt avertizați să nu-l consume
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a uitat-o definitiv pe Mădălina Ghenea pentru o altă actriță
kanald.ro
Ce au descoperit polițiștii asupra lui Robert Wolf, bărbatul care a comis crima din Cosmopolis. Teodora Marcu și criminalul ar fi avut o relație controversată în trecut
Cancan.ro
Teodora Marcu își cunoștea călăul de când avea 14 ani. Ce au făcut părinții tinerei când au aflat că fiica lor avea o relație cu Robert Lupu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Actorul erou s-a stins. Toți cei care l-au iubit sunt în doliu. Filmele sale erau așteptate cu nerăbdare
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Marcela a făcut 8528 de euro în prima lună cu noul ei job, dar a fost pusă la zid: „Ești un exemplu rău pentru copii”
stirilekanald.ro
"A continuat să o urmărească, a zis că vine și o taie pe burtă" Teodora și soțul ei ar fi fost amenințați de Robert Wolf. Au făcut plângeri la poliție, dar totul pare să fi fost în zadar
Moșii de vară 2025. Ce NU trebuie să faci de Sâmbăta Morților și ce se dă de pomană
MediaFlux
Puteți rămâne lefteri când trimiteți bani. Atenție ce tranzacții faceți
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Planta din care se face unul dintre cele mai prețioase uleiuri din lume – Marele Mir. Rezistă numai o zi