Numele lui Cristian Sima a ieșit în evidență încă din copilarie. În primul rând, i-a plăcut de mic să învețe. A rmat Şcoala generală din Oltenița, unde unchiul său era director. S-a remarcat a fi un copil inteligent și un iubitor al şahului.
Cei care l-au cunoscut spun despre Cristian Sima i-au plăcut întotdeauna banii şi că își dorea mereu să fie cîștigător.
„Noi oamenii din oraș îl știm ca pe un băiat bun, decent. Ştim din auzite că a fost prin străinătate. Deși, nici nu avea cum să stea în orășelul ăsta la capacitatea dânsului care o avea atunci”, a explicat unul dintre vecinii studentului Sima.
Imaginea lui Cristian Sima era atât de bună printre cetăţenii din Olteniţa, încât primarul s-a gândit chiar să-i ceară ajutorul pentru dezvoltarea orașului.
„Eu nu-l blamez. Totuși cred că nu e adevărat că a delapidat sau că a fugit cu banii. Plecarea mie mi se pare premeditată”, a precizat edilul.
Familia lui Cristian Sima a plecat din Oltenița în urmă cu mai bine de 10 ani. .