Descoperirea a fost făcută la 21 de ani de la moartea fetei. Tatăl a murit şi el, iar rudele au vrut să îl înmormânteze lângă fiica sa, în localitatea Pesceana. Când au ridicat capacul sicriului, au înlemnit. Înăuntru erau doar haine, nici urmă de rămăşiţe umane.
Rudele susţin că fetiţa a murit într-un spital, la vârsta de 6 ani. Atunci au primit sicriul sigilat, iar medicii le-au spus să nu îl deschidă, pentru că micuţa a murit de SIDA.
Anchetatorii au cerut de la spital documentele medicale pentru a afla ce s-a intamplat exact cu trupul copilei. De asemenea, in dosar e audiat personalul medical care a ingrijit-o pe fetita pe vremea cand era internata, dar si rudele acesteia.
„Politistii au fost sesizati dupa inmormnatarea barbatului cu privire la inexistenta cadavrului minorei. Ca la orice fapta de natura penala sau contraventionala, este necesara anuntarea imediata a organelor de politie„, a declarat Alina Teodorescu de la IPJ Valcea.
Rudele cred că fata trăieşte şi că a fost scoasă ilegal din ţară şi dată spre adopţie în străinătate.
Poliţiştii au cerut o fotografie a fetei, pe care o vor procesa în incercarea de a afla cum ar arăta acum tânăra.