Şeful Unităţii de Primire a Urgenţelor Timişoara, medicul Mihai Grecu, a declarat că liderul formaţiei Şuie Paparude, Mihai Câmpineanu (42 de ani), care în noaptea de 19 spre 20 octombrie a suferit un infarct la finalul unui concert susţinut la Timişoara, urmează să fie transferat la un spital din Bucureşti.
„Facem toate pregătirile pentru a-l transfera pe pacient, astăzi (vineri – n.r.), la Bucureşti, cu avionul SMURD”, a declarat Mihai Grecu.
Potrivit medicilor de la Spitalul Judeţean Timişoara, acolo unde este internat Mihai Câmpineanu, acesta se află într-o stare stabilă şi poate fi transferat în Capitală.
Liderul formaţiei Şuie Paparude, Mihai Câmpineanu, a suferit un infarct miocardic la finalul unui concert susţinut la Timişoara, iar colegii de trupă, care au şi sunat la 112, afirmau că artistul le-a spus, după concert, că are dureri puternice în zona pieptului, apoi s-a prăbuşit la pământ. În cădere, cântăreţul s-a lovit la faţă.
Mihai Câmpineanu a fost în comă indusă de medicamente, medicii spunând că starea lui nu era „foarte încurajatoare”, dar că nu avea leziuni hemoragice cerebrale. După ce a ieşit din coma indusă, a fost intubat din nou, deoarece nu putea respira singur.