Mihaela Buzărnescu a trecut în runda inaugurală de Daria Gavrilova (Australia), 48 WTA, scor 6-4, 6-2, după o oră şi 27 de minute. Pentru prezenţa în turul doi, românca şi-a asigurat un cec de 3.400 USD şi 30 de puncte WTA.
În turul doi, românca o va întâlni pe jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu, 71 WTA.
Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, când s-a impus Mihaela Buzărnescu.