Momentele liturgice dedicate evenimentului vor debuta vineri după-amiază, în ajunul praznicului, cu slujba Vecerniei unită cu Litia, urmată de tradiţionala procesiune pe străzile centrale ale oraşului cu racla în care se află moaştele Sfinţilor Nifon, Tatiana, Serghie şi Vah, potrivit Agerpres.
La întoarcerea din procesiune, racla cu sfintele moaşte va fi aşezată pe esplanada din faţa Catedralei, spre închinare tuturor credincioşilor, iar preoţii vor săvârşi în continuare slujba Utreniei şi de la miezul nopţii va fi oficiată Sfânta Liturghie.
Momentele liturgice se vor încheia sâmbătă, în ziua pomenirii Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, cu oficierea Sfintei Liturghii de către ÎPS Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, împreună cu ierarhi din sinodul mitropolitan, preoţi şi diaconi.