Citeşte şi Arhiepiscopul Dunării de Jos, către un enoriaş: Când ţi-oi trăsni una acum! Eşti bătrân!
Vestea că icoana veche de două secole este vindecătoare i-a adus pe oameni de la zeci de kilometri distanţă şi le-a dat putere să îndure oboseala şi aglomeraţia.
„Cale lunga sa ajungem aici, ne e sa nu ne striveasca aici. N-am fost niciodata la icoana facatoare de minuni, vreau sa ajung sa ma faca bine. Sunt bolnava, ma dor picioarele, ma doare dupa ceafa, poate poate ma fac bine”, a spus o doamnă.
Lumea vine să se roage şi pentru alte rude aflate în suferinţă. „Am o fata bolnava. Are inima pe dreapta. Pentru sufletul ei. A ajutat-o Dumnezeu prea bine. A fost in coma 12 zile si dupa 12 zile a inviat”, a spus o altă credincioasă.
Icoana a fost adusă de la Catedrala Mitropolitană din Iaşi. Este învelită în aur şi argint şi se spune ca în anul 1854 a lăcrimat timp de 3 luni. Obiectul de cult va rămâne la manastirea Sfinţii Voievozi din Slobozia până săptămâna viitoare.