Ministerul Transporturilor propune listarea la bursă a companiei care administrează aeroporturile Otopeni şi Băneasa

Ministerul Transporturilor a lansat în dezbatere publică un proiect de Hotărâre de Guvern ce prevede listarea la bursă a Companiei Naţionale Aeroporturi Bucureşti (CNAB), care administrează cele două aeroporturi ale Capitalei, printr-o ofertă publică iniţială (IPO) ce presupune vânzarea unui pachet de 20-25% din acţiuni către investitori privaţi.
Filip Stan
15 dec. 2016, 09:37
Ministerul Transporturilor propune listarea la bursă a companiei care administrează aeroporturile Otopeni şi Băneasa

CNAB administrează cele două aeroporturi din Bucureşti, Henri Coandă (Otopeni) şi Aurel Vlaicu (Băneasa). Ministerul Transporturilor deţine 80% din acţiunile companiei, iar Fondul Proprietatea – 20%.

În programul de privatizare al Ministerului Transporturilor pe anul 2016 au fost incluse unele obiective care vizează reluarea procesului de privatizare prin vânzare de acţiuni la unele societăţi comerciale, fără însă ca finalizarea acestora să se realizeze până la sfârşitul anului 2016, urmând a fi preluate şi finalizate ulterior, în anii 2017 – 2018.

Potrivit unui memorandum publica în luna octombrie, Guvernul intenţiona să vândă acţiuni ale CNAB şi ale Compania Naţională Administraţia Porturilor Maritime Constanţa (CNAPM) emise prin majorarea capitalului social.

Acum, autorităţile vor să schimbe strategia de privatizare, cheltuielile urmând a fi suportate de companiile emitente, care vor folosi sumele rezultate din vânzare.

„Se intenţionează promovarea şi derularea de către companii a câte unei IPO prin emiterea de acţiuni suplimentare reprezentând 20 – 25 % din capitalul social al fiecărei companii. În cazul derulării IPO, sumele ce vor fi încasate aparţin companiei emitente şi vor fi folosite de către aceasta, în conformitate cu prevederile legale în vigoare”, se arată în textul de motivare, scrie News.ro.

Aeroportul Henri Coandă este considerat unul dintre cele mai valoroase active ale statului român, înregistrând una dintre cele mai mari creşteri ale traficului din Europa la categoria sa.

În acest an, traficul de pasageri de pe aeroportul Otopeni va ajunge la circa 11 milioane de pasageri pe an, în creştere cu 18% faţă de anul trecut, când au existat 9,3 milioane pasageri.

Traficul înregistrat în acest an marchează intrarea aeroportului Otopeni într-o nouă categorie, de 10-25 milioane de pasageri pe an, din categoria actuală, de 5-10 milioane de pasageri.

Avansul se datorează creşterii economice, a nivelului de trai şi a avansului segmentului liniilor aeriene low-cost, acestea din urmă începând să ofere, la preţuri scăzute, servicii asemănătoare cu cele ale liniilor aeriene tradiţionale.

Ministerul Transporturilor a estimat pentru acest an realizarea unor venituri de 174,1 milioane lei (38,5 milioane euro) din dividendele încasate de la companiile din subordine, cu 45% mai mult decât în 2015, sumă care va fi transferată către bugetul statului.

Citeşte şi Guvernul a aprobat indicatorii tehnico-economici pentru Magistrala 6 de metrou Gara de Nord-Aeroport Otopeni

DailyBusiness
Bolojan, anunț de ultimă oră! Consultările cu partidele, moment decisiv pentru viitorul României în Europa!
Spynews
Rețetă de prăjitură cu cremă fină de iaurt și marmeladă. O vei găti și a doua oară
Bzi.ro
Dezvăluire dureroasă făcută de Loredana despre mama ei: „Încerc să nu am regrete!“
Fanatik.ro
Destinația de vacanță din Europa accesibilă tuturor. Este un adevărat paradis în sezonul estival și nu este deloc aglomerată
Capital.ro
Final pentru Călin Georgescu. Dezvăluirea care pune stop candidaturii sale: Noua față a...
Playtech.ro
Câte contracte de muncă poate avea simultan un angajat. Limita maximă de ore pe care le poate lucra. Prevederile Codului Muncii 2025
DailyBusiness
Laptele e mai ieftin în Italia decât în România. Prețurile de la raft te vor lăsa fără cuvinte!
Adevarul
Regretele românilor întorși din Occident: „Oamenii sunt ofticați și cu capsa pusă - mă înfioară”
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Deea Maxer, schimbări majore după divorț. Vrea să se mute din blocul în care locuiește și Dinu Maxer. Unde vrea să se stabilească
Spynews
Cum arată Prințesa de Aur la vârsta de 39 de ani. Abia o mai recunoști | FOTO
Evz.ro
Percheziții de amploare în ancheta finanțării campaniei lui Călin Georgescu
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
kanald.ro
Anunț important pentru pensionari! Casa Națională de Pensii a anunțat când vor dispărea taloanele de pensii. Nimeni nu se aștepta
Cancan.ro
Acuzații grave la adresa Ancuței, fosta iubită a lui Andrei Perneș. Ce ar fi făcut la înmormântare: „Era toată numai un…”
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Boala de care suferă Călin Georgescu. Gigi Becali aruncă bomba: O boală pe care secolul nostru...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Apariție incendiară, într-un corset care a lăsat la vedere prea mult
stirilekanald.ro
Taxa auto, pregătită pentru 1 ianuarie 2026. Cine sunt șoferii care ar putea plăti 2.000 de lei pe an
Vânătăile de pe mâna președintelui Trump ridică speculații
MediaFlux
125 de lei în PLUS pentru PENSIONARI! BANII se dau în APRILIE
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Elon Musk își „dă cu Tesla-n… cap”: implicarea politică și prăbușirea vânzărilor în Europa