Ministrul delegat Dan Stoenescu a subliniat preocuparea României pentru românii acuzaţi de trafic de droguri în Malaezia

Ministrul delegat pentru Relațiile cu Românii de Pretutindeni, Dan Stoenescu, care l-a primit luni pe ambasadorul Malaeziei, Tajul Aman bin Mohama, a subliniat preocuparea profundă a statului român pentru situația celor patru cetățeni români acuzați de trafic de droguri în această țară.
Filip Stan
07 mart. 2016, 19:56
Ministrul delegat Dan Stoenescu a subliniat preocuparea României pentru românii acuzaţi de trafic de droguri în Malaezia

Ministrul delegat Dan Stoenescu a subliniat preocuparea profundă a statului român pentru situația celor patru cetățeni români acuzați de trafic de droguri în Malaezia. Demnitarul român și-a exprimat speranța că demersurile oficiale ale autorităților române în ceea ce privește soluționarea cazului cetățeanului român condamnat la moarte de către autoritățile din Malaezia pentru trafic de droguri vor avea un rezultat pozitiv„, a precizat Ministerul Afacerilor Externe, într-un comunicat.

Cele două părți au discutat și despre intensificarea și diversificarea dialogului cultural și educațional, mai ales în domenii de interes pentru studenții malaezieni care doresc să studieze în România.

Pe 4 februarie, MAE informa că secretarul de stat pentru afaceri globale, Carmen Burlacu, a avut o întrevedere cu ambasadorul agreat al Malaeziei, Tajul Aman bin Mohamad, cu prilejul prezentării copiilor scrisorilor de acreditare, în cadrul întâlnirii oficialul român exprimând „preocuparea profundă” pentru cazul românului Ionuț Gologan, condamnat la moarte în acest stat.

Secretarul de stat român a folosit acest prilej pentru a sublinia preocuparea profundă a autorităților române cu privire la cazul cetățeanului român Ionuț Alexandru Gologan, condamnat la moarte de instanțele malaeziene pentru trafic de droguri și a exprimat speranța că demersurile de grațiere, inițiate deja, vor fi încununate de succes„, preciza MAE.

 Ministerul Afacerilor Externe a anunțat pe 26 ianuarie că s-a judecat recursul în cazul cetățeanului român condamnat la pedeapsă capitală în Malaezia, pentru trafic de droguri.

Curtea Federală de Justiție a Malaeziei, care a judecat recursul, a confirmat pedeapsa capitală printr-o decizie definitivă, fiind epuizate astfel toate căile interne de atac în acest caz. Urma ca avocații cetățeanului român să depună o cerere de grațiere la sultanul statului malaezian în care a fost comisă fapta.

De asemenea, MAE informa că legislația acestui stat privind pedeapsa capitală pentru traficul de droguri este în curs de revizuire. Autoritățile malaeziene au informat oficial că au blocat administrativ execuțiile în cazul persoanelor condamnate la moarte pentru trafic de droguri, în vederea revizuirii legii.

DailyBusiness
Laptele e mai ieftin în Italia decât în România. Prețurile de la raft te vor lăsa fără cuvinte!
Spynews
Radu Vâlcan a plecat la Insula iubirii! Primele imagini din locul unde se va filma sezonul 9 / FOTO
Bzi.ro
Gabriela Prisăcariu a vorbit despre despărțirea de Dani Oțil: „Îmi fac bagajele și plec!“
Fanatik.ro
I se spune ”râul fierbinte”. Locul spectaculos de pe glob unde temperatura apei ajunge la peste 80 de grade
Capital.ro
Călin Georgescu nu dă înapoi. Anunț oficial pentru toți românii: Sunt împotriva...
Playtech.ro
Temperatura la care trebuie să setezi centrala dimineața, când pleci de acasă. Greșeala care îți poate dubla factura la gaze
DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Adevarul
Donald Trump ar putea închide o bază militară importantă din Europa de Est, în urma discuţiilor „pozitive şi productive” cu Rusia
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Alex Dobrescu și-a cunoscut fiul! Cum s-a afișat alături de Cristina Cioran, după aproape un an | FOTO
Spynews
Gestul mamei lui Andrei Perneș față de Sabrina, pe care puțini l-au observat! Ce s-a întâmplat la înmormântare. Ți se rupe sufletul! | FOTO
Evz.ro
Mare atenție la banane. Detaliul care face diferența
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
kanald.ro
Doliu pe scena teatrului din România! Actrița Maria Andreea Raicu s-a stins din viață
Cancan.ro
Preotul Tiberiu Mihăiță Mechno a murit într-un accident rutier cumplit la doar 42 de ani
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
A murit marea doamnă a României. A fost o actriță adorată de toți românii: Un talent înnăscut
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Apariție incendiară, într-un corset care a lăsat la vedere prea mult
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
Rezoluția privind legitimitatea președintelui Zelenski respinsă în parlamentul ucrainean
MediaFlux
România FĂRĂ GAZE. Depozitele s-au golit BRUSC, DNA a intrat pe fir
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Schimbare mare pentru pensionari. Toți cei care-și depun dosarul de pensionare în 2026 trebuie să știe