Mircea Toader îl susţine pe Vasile Blaga la şefia PDL

Liderul deputaţilor PDL Mircea Toader a declarat, vineri, pentru Mediafax, că îl va susţine pe Vasile Blaga pentru funcţia de preşedinte al PDL, dacă acesta va candida şi a arătat că este posibil ca şi el să candideze pentru o funcţie de vicepreşedinte sau de secretar executiv în viitoarea conducere.
Romania TV
15 iun. 2012, 14:14
Mircea Toader îl susţine pe Vasile Blaga la şefia PDL

„Dacă domnul Blaga va candida, îl voi susţine”, a precizat Toader, care este şi liderul PDL Galaţi.

El a spus că ar putea să candideze la o funcţie în noua structură de conducere a partidului, posibil una de vicepreşedinte sau de secretar executiv.

Toader a mai precizat că, potrivit Statutului, vechiul BPN rămâne interimar până la alegerea noului Birou Permanent Naţional de către Convenţia Naţională, iar o comisie din nouă membri se va ocupa de pregătirea Convenţiei.

Preşedintele PDL, Emil Boc, şi toţi membrii Biroului Permanent Naţional al partidului şi-au depus demisiile, joi, urmând ca duminică să aibă loc o nouă şedinţă a Colegiului Director, în care să se stabilească modalitatea în care va fi condus partidul până la alegerile parlamentare din toamnă.

Boc a spus că nu va candida pentru un nou mandat în fruntea PDL, ci se va ocupa de Primăria Cluj.

Vasile Blaga a fost întrebat, joi seară, la Realitatea TV, dacă nu exclude candidatura la şefia PDL, el răspunzând: „Nici pe departe”.

DailyBusiness
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
Spynews
Alessia Năstase a vorbit despre divorțul părinților ei, Amalia și Ilie Năstase. Cum a afectat-o separarea: „A fost o perioadă în care nu am înțeles unde mă duc"
Bzi.ro
Se știu primele echipe eliminate de la Asia Express 2025! La acest cuplu nu te așteptai să plece
Fanatik.ro
Rețeta de mâncare de urzici a Cristelei Georgescu. Ingredientul special pe care îl adaugă, pentru o savoare deosebită: “Puțin”
Capital.ro
Călin Georgescu va putea candida din nou. CCR a recunoscut în mod oficial
Playtech.ro
Când poate intra preşedintele asociației de proprietari peste tine în casă. Detaliul din lege care îi permite să dea „buzna”
DailyBusiness
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
Adevarul
Controverse legate de originea etnică a lui Hitler. Când a obținut dictatorul nazist cetățenia germană
wowbiz.ro
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Spynews
Cotlete de porc în sos cremos după rețeta lui Chef Horia Manea. Secretul pentru un preparat fraged și gustos
Spynews
Alerta de vreme extremă a fost prelungită și în weekend! Meteorologii au anunțat precipitații mixte și vânt puternic
Evz.ro
Se întoarce iarna în toată țara. Și nu e tot: Fenomen nemaiîntâlnit în luna martie
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
Mama lui Dan Petrescu a murit! Femeia de 91 de ani se afla de câteva săptămâni în comă indusă
Cancan.ro
Ciocolata care se găsea rar în România după comunism a reapărut în Mega Image. Costă doar 4,39 de lei
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Șoferii sunt obligați să le îndepărteze! Amendă dacă ai asta pe mașină. Poliția te oprește imediat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
Un tânăr din Vaslui și-a decapitat mama. A ucis-o fără milă pe cea care i-a dat viață, apoi a sunat la 112
Reacția furioasă a lui Elon Musk după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
MediaFlux
Răsturnare privind alegerile prezidențiale! Azi e ultima zi!
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Evadarea lui Horațiu Potra: neputință instituțională sau complicitate tacită?