Misterul bebelușilor a fost dezvăluit! Care este motivul pentru care prima oară spun „tata” și nu „mama”

Știm deja că universul bebelușilor este unul cu mult mai complex decât ne-am putea imagina la prima vedere. Totuși, apare un fenoment, care pentru proaspetele mămici poate să fie destul de frustrant. Iată care este motivul pentru care micuții spun prima oară „tata” și nu „mama”.
Filip Stan
29 mai 2024, 08:32
Misterul bebelușilor a fost dezvăluit! Care este motivul pentru care prima oară spun „tata” și nu „mama”
Misterul bebelușilor a fost dezvăluit! Care este motivul pentru care prima oară spun „tata” și nu „mama”

Atunci când ești proaspătă mămică, momentul în care bebelușul tău spune primele cuvinte este extrem de emoționant. Totuși, când micuțul tău învață să zică prima oară „tata” și nu „mama” poate să fie destul de frustrant. Ba mai mult, există situații, când prichindelul, te strigă chiar pe tine spunând „tata”, însă acest lucru nu ar trebui să te supere sau să te neliniștească. Specialiștii au o explicație foarte bună pentru acest fenomen, iar realitatea nu are nicio legătură cu preferințele copilului față de un părinte sau altul.

Citește și: Motivul pentru care există diferențe așa de mari între preferințele alimentare ale oamenilor: „Gustul e în cap, nu în gură”

„Este adesea legat de ceea ce copiii aud cel mai mult”, a precizat Stephanie Cohen, logoped și autoare a cărții „The I Can Say Mama Book”, despre tendința aparent de respingere a mamelor.

Specialista a făcut această precizare în contextul unui val de videoclipuri pe rețelele de socializare, care prezintă mămici deranjate de faptul că bebelușii lor le spun „tata” în loc de „mama”, în ciuda eforturilor lor, relatează NewYorkPost.

Într-o compilație video pe TikTok, cu peste 1,6 milioane de vizualizări, mai multe mame sunt văzute încercând să-i învețe pe copii să spună „mama”, dar aceștia continuă să spună „tata”. Într-un alt videoclip, cu 4 milioane de vizualizări, o mamă își imploră copilul să spună „mama”, însă acesta o strigă tot „tata”.

Deși faptul că bebelușii spun „tata” în loc de „mama” poate fi frustrant pentru mame, există diverse motive pentru care se întâmplă acest lucru, care nu au legătură cu preferințele pentru un părinte sau altul.

Potrivit logopedului Stephanie Cohen, unul dintre motive este că bebelușii aud mai des cuvântul „tata”, deoarece mamele vorbesc mai frecvent despre partenerii lor de sex masculin decât despre ele însele.

Un alt motiv ar putea fi că bebelușul nu se adresează unui părinte anume, ci doar își testează gura, fiind natural pentru bebeluși să scoată sunete precum „T” și „D”.

„Apoi, atunci când un bebeluș spune „mama” sau „tata”, acel adult se luminează și bebelușii încep să lege un înțeles de acel cuvânt… Dar, iniţial, bebelușul doar explora modul în care funcționează gura lui, modul în care poate scoate sunete”, a spus Stephanie Cohen. Cu alte cuvinte, așa-zisele lor prime cuvinte ar putea fi, de fapt, niște sunete fără niciun sens sau semnificaţie.

Mai există şi o a doua teorie, adesea contestată, conform căreia „tata” este mai ușor de pronunțat. În timp ce lingvistul rus Roman Jakobson spune că este mai simplu pentru bebeluși să pronunțe „m” (de la „mama”), deoarece au tendința de a face acest lucru atunci sug, expertul în lingvistică Breyne Moskowitz consideră că sunetele nazale, cum ar fi „m”, sunt, dimpotrivă, mai greu de pronunțat. Oricum ar fi, datorită întăririi pozitive care se produce în timp, bebelușii încep în cele din urmă să asocieze „tata” sau „mama” cu părintele respectiv.

„Treptat, ei încep să înțeleagă, prin experiențe repetate, că atunci când aud aceste cuvinte, înseamnă persoana respectivă”, a explicat Stephanie Cohen. „Apoi, pentru că observă că mama sau tata reacționează atunci când ei și alții folosesc aceste silabe, mulți folosesc aceste cuvinte cu intenția de a se referi la sau de a obține atenția mamei sau a tatălui”, a mai spus logopedul.

Citește și: Horoscop special: Portalul de argint Aldebaran s-a deschis. Ce aduce steaua iluminării TUTUROR zodiilor până pe 31 mai 2023

DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Spynews
Incredibil! Ce a postat un șofer de ridesharing pe Tiktok după ce Ruby i-a fost clientă: “Ai fi putut să…” | FOTO
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Insula din Grecia mai ieftină decât Mykonos sau Santorini. Nu mulți români au auzit de ea
Capital.ro
Noua TAXĂ s-a votat. Decizie în România începând cu 1 ianuarie 2026. Se plătește pe persoană
Playtech.ro
Mișcarea „istorică” făcută de Prințul William la funeraliile Papei Francisc. Viitorul rege a avut o reacție senzațională, abia acum s-a aflat
DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Adevarul
Momente de teroare pentru o femeie din Brooklyn, atacată de un grup de evrei ortodocși. „Amenințau cu violul, scandau «moarte arabilor»”
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Bogdan Mocanu nu scapă! Cum răspunde artistul acuzațiilor conform cărora ar fi fost în vacanță cu Andra Volos: "Da, am fost în Italia..."
Spynews
Încă o aroganță marca Tzancă Uraganu! Și-a aprins trabucul cu o bancnotă de 100 de dolari. Reacția fanilor | VIDEO
Evz.ro
Amenda pentru proprietarii de apartamente. Lucruri complet interzise
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Trei români și-au pierdut viața într-un accident rutier, în Ungaria! Aceștia urmau să ajungă la muncă, în Franța
Cancan.ro
Klaus Iohannis nu mai arată așa cum îl știai. Cum s-a schimbat fostul președinte, după ce a demisionat
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Înregistrare și declarație la ANAF. Fiscul nu mai permite evitarea plății. Ordin până pe 31 decembrie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Ea este Andreea Cristiana, eleva de clasa a XI-a din Iași care s-a speriat de un urs și s-a înecat în Lacul Frumoasa din Harghita
Explozie uriașă la cel mai mare port din Iran! Sunt zeci de morți și peste 700 de răniți
MediaFlux
Cel mai nou sondaj pentru alegerile prezidențiale. Scade diferența dintre primii doi candidați
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Un nou SUV poate fi comandat în România, începând de azi. Ce preţ are faţă de Dacia Bigster