Mită „în natură” cerută de un profesor universitar din Iaşi unei studente: „Să urcăm până la mine să facem duş”

Conferenţiarul universitar Constantin Petrovici este judecat la Tribunalul Iaşi pentru folosirea abuzivă a funcţiei în scop sexual şi trafic de influenţă, după ce o studentă a sa a făcut un denunţ împotriva sa, în care îl acuza pe profesor că i-ar fi pretins favoruri sexuale în schibul promovării unui examen.
Iulian Tudor
06 oct. 2016, 10:50
Mită

Momit cu bani de o tânără care dorea „să treacă anul”, profesorul de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” a spus că nu îl interesează folosele materiale şi că vrea sex, scrie Adevărul.

Informaţiile picante apar în rechizitoriul întocmit de Parchetul de pe lângă Tribunalul Iaşi, prin care Constantin Petrovici a fost trimis în judecată pentru infracţiunile menţionate. Potrivit documentului citat, Petrovici predă la Secţia Pedagogia Învăţământului Primar şi Preşcolar din cadrul Facultăţii de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

La finele anului universitar trecut, la aceeaşi facultate învăţa şi Anca B., care se afla în anul III de stuii şi care, pe 16 iunie, a susţinut examenul la materia predată de Petrovici, însă a obţinut doar nota 3.

Studenta i-a trimis un mail profesorului în care îl întreba ce poate face pentru a trece anul, având în vedere că este ultimul și dorea să susțină licența. Profesorul a spus că nu se poate face nimic, însă studenta a insistat și a spus că va face orice.

În urma acestui mail, cei doi s-au întâlnit, iar studenta i-a spus acestuia că îi poate da bani. Profesorul a refuzat banii și i-a dat de înțeles fetei că direște să întrețină relații sexuale.

Inculpatul i-a spus spus că nu are nevoie de banii martorei, dându-i de înţeles că doreşte să întreţină relaţii sexuale cu ea. B. Anca i-a spus inculpatului că va vorbi cu părinţii să-i dea bani pentru a-i remite inculpatului în scopul promovării examenului, dar acesta a refuzat şi i-a spus că va trebui să susţină examenul de restanţă în februarie”, se mai menţionează în rechizitoriu.

Mărturiile intime ale unei studente la Medicină: Cum a ajuns în patul profesorului de anatomie

Anca B. le-a spus părinților tot ceea ce s-a întâmplat, iar aceștia au sfătuit-o să-l denunțe pe profesor.

„În aceste condiţii, martora a povestit cele petrecute părinţilor săi, care au sfătuit-o să anunţe organele de urmărire penală, care au procedat la monitorizarea următoarelor întâlniri ce au avut loc între B. Anca şi Petrovici Constantin”, se precizează în rechizitoriu

Astfel, pe 17 iunie, studenta îl contactează pe profesor şi stabileşte o nouă întâlnire cu acesta. Cei doi s-ar fi întâlnit în faţa imobilului în care Petrovici locuieşte, acesta din urmă reproşându-i că nu a urcat în apartament, unde ar fi putut face un duş.

„Martora a justificat că nu a urcat în apartament de teamă că putea fi soţia inculpatului, acesta însă dând dovadă de o imoralitate desăvârşită răspunzând că ar fi fost cu atât mai bine dacă era şi soţia lui acasă”, au mai spus procurorii. Aceştia au mai menţionat că, atunci când studenta l-a întrebat pe profesor dacă merge la secretariat pentru a-i modifica nota, acesta i-ar fi replicat: „Nu! Pentru că trebuie să faci şi tu nişte lucruri”.

De asemenea, în rechizitoriu se mai arată că Petrovici i-ar fi spus studentei că nu avea de gând să o violeze şi că „lucrurile astea” trebuie să se desfăşoare de comun acord. În cele din urmă, Petrovici a fost de acord să îi modifice nota studentei şi, când a aflat cu cine îşi va susţine aceasta licenţa i-a spus că „s-ar putea să mai treci pe la mine”.

Procurorii mai arată că Petrovici i-a transformat nota 3 în 5 studentei însă că aceasta nu a mai întreţinut relaţii sexuale cu el, până la urmă. Tânăra a şi promovat anul în cele din urmă. Constantin Petrovici nu a putut fi contactat în cursul zilei de ieri. Avocatul său, în schimb, a precizat, anterior, că conferenţiarul este nevinovat.

„Eu consider că nu este vinovat, nu se întruneşte conţinutul infracţiunii de pretindere de favoruri sexuale, şi până la urmă va fi achitat”, a spus Lucian Piţigoi

DailyBusiness
Moment de groază pentru un cățel blocat pe stânci în timp de furtună. Pompierii au acționat de urgență
Spynews
Vica Blochina, dată în judecată de fostul iubit al Adrianei Bahmuțeanu! Ce acuzații îi aduce bărbatul, dar și cum se apară blondina! Declarații exclusive
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Top 6 cele mai puternice zodii din horoscop. Sunt ghidate de o putere fantastică, nimeni nu le poate învinge
Capital.ro
România a pierdut cel mai mare cântăreț. A fost Regele muzicii populare, dăruit cu o voce de aur
Playtech.ro
Ce pun moldovencele în fasolea bătută de post ca să iasă cremoasă și cu un gust mult mai bun. Un singur ingredient face o diferență uriașă
DailyBusiness
Taxa de vacanță revine pentru români: Se va plăti din 18 aprilie 2025
Oncologul de 96 de ani care sfidează bătrânețea: „Nu iau medicamente, sar peste prânz, dar niciodată peste desert”
wowbiz.ro
Tragedie trasă la indigo cu cea de la Colectiv! Circa 60 de tineri și-au pierdut viața după ce un club a luat foc
Spynews
Despărțire bombă în showbiz! Cezar Ionașcu, izgonit de acasă de soție? Motivul? O amantă! Profesorul în relații nu face ce predică?
Spynews
Dorian Popa, declarații exclusive despre noua iubită! Cât de serioasă a devenit relația celor doi. I-a prezentat-o deja mamei lui
Evz.ro
Piața imobiliară se schimbă radical. Efectele scandalului Nordis
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
Ireal! Un club de fotbal a postat, pe social media, o poză cu o vedetă de pe un site cu content plătit
kanald.ro
Care este cel mai toxic pește consumat de români. Acesta conține peste 70 de paraziți și este plin de substanțe periculoase
Cancan.ro
Clipe terifiante pentru cea mai sexy concurentă de la Insula Iubirii! 'A fost cel mai oribil lucru din viața mea, nu doresc așa ceva nici dușmanilor mei!'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Anunț pentru cei care retrag bani de la bancomat. Decizie pentru toți clienții. Se face cerere la bancă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Primele imagini cu Dan Petrescu, după moartea mamei sale. Antrenorul lui CFR Cluj, răvășit la parastas: Gigi Nețoiu, Camora și un preot au fost printre cei prezenți
stirilekanald.ro
Alina a trecut prin clipe de coșmar! Fostul soț i-a ucis copiii, după care și-a luat viața: „Fetițele mele erau moarte”
Reacția furioasă a lui Elon Musk după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
MediaFlux
Călin Georgescu a revenit! Decizie de ultimă oră pentru alegerile prezidențiale
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Solie către Kremlin: Stimate Tovarășe Președinte Vladimir Putin,