Fotbalul românesc a privit din nou cu sufletul la gură accidentarea unui jucător. În minutul 8, Laurenţiu Rus l-a lovit intenţionat în gât pe Valentin Mihailă şi mijlocaşul de 18 ani a picat inconştient pe gazon. Ivan Martic, cel care a fost aproape de fază, a început să se roage pe teren după ce a văzut toată faza.
Pe teren şi-a făcut apariţia şi ambulanţa şi Mihailă a primit minute bune îngrijiri pe teren. Ulterior, a fost scos pe margine, unde medicii i-a acordat în continuare îngrijiri. Pentru această fază, Laurenţiu Rus a văzut direct cartonaşul roşu.
Valentin Mihailă a primit mai bine de 10 minute îngrijiri medicale pe marginea terenului şi, din fericire şi-a revenit. Medicii i-au aplicat un guler cervical şi l-au transportat totuşi la spital, pentru a se asigura că viaţa nu-i este pusă în pericol.