Navă FANTOMĂ, capturată în apele Mării Negre. 34 de sirieni şi doi turci au fost reţinuţi

Un velier fără pavilion, cu care zeci de sirieni încercau să ajungă, ilegal, în spaţiul Schengen, fugind de ororile din propria ţară, a fost capturat de poliţiştii de frontieră din Constanţa duminică dimineaţă. Autorităţile au intrat în alertă în momentul în care cei de pe navă nu s-au prezentat, nava neavând pavilion. Astfel, 34 de sirieni şi doi turci, folosiţi drept călăuze, au fost reţinuţi.
Filip Stan
07 iul. 2013, 07:14
Navă FANTOMĂ, capturată în apele Mării Negre. 34 de sirieni şi doi turci au fost reţinuţi

Autorităţile au urcat pe vasul străin, unde au găsit mai multe persoane din Turcia şi Siria, care se află în acest timp spre Bucureşti, unde vor urma procedura legală în astfel de cazuri. Cele 36 de persoane, dintre care două călăuze turce, care au primit importante sume de bani, şi 34 de sirieni care încercau să fugă de războiul din Siria, au fost reţinute, după ce vasul pe care se aflau nu avea pavilion, potrivit România TV.

Citeşte şi Accidental în Portul Galaţi. O navă a distrus un ponton şi a lovit o altă ambarcaţiune

În baza unei informaţii primite de la Constanţa, am dispus ca nava de gardă să intercepteze velierul turcersc şi am avut marea surpiză să descoperim 34 de sirieni, şase copii, opt femei, 20 de bărbaţi, care voiau să intre ilegal în ţară şi apoi să o ia spre vest. Au fost cercetaţi, deja sunt în drum spre Bucureşti şi va urma toată procedura legală. Nu au opus rezistenţă, nu am găsit armament. Au plătit o sumă considerabilă de bani pentru cei doi turci„, a declarat Adrian Tobă, şef Poliţie de Frontieră Constanţa pentru România TV.

Pe navă nu s-au găsit arme, iar persoanele nu au opus rezistenţă. Astfel, şase copii, 8 femei şi 20 de bărbaţi au fost luaţi în custodie, urmând să se determine dacă vor fi expulzaţi sau nu. În cazul în care vor cere azil politic, statul român poate accepta şederea lor pe teritorul ţării.

Cei doi cetăţeni turci s-au ales cu dosare penale pentru trecerea ilegală a frontierei de stat şi racolare, îndrumare şi călăuzire a uneia sau mai multor persoane în scopul trecerii frauduloase a frontierei de stat, în timp ce sirienii sunt cercetaţi pentru intrare în ţară prin trecerea ilegală a frontierei de stat.

Când i-am prins, au fost serviţi omeneşte, cu ceai, cu apă, cu mâncare, până la urmă sunt apă. Pe mare au fost puşi în pericol. Li s-a acordat primul ajutor, li s-a făcut la vreo doi calmante, injecţii. Cetăţenii turci nu au vrut să coopereze cu noi, au făcut-o pentru bani. Au primit între 5.000 şi 7.000 de euro de la fiecare persoană. La bord nu erau bani„, a adăugat Adrian Tobă.

Citeşte şi Poveştile şocante ale copiilor care au fost martori la ororile din Siria

DailyBusiness
Călin Donca îi învață pe români cum să facă bani în 2025: „Eu puteam să fiu mult mai bogat decât sunt”
Spynews
Mucenicii Dubai sunt la mare căutare. Câți bani sunt dispuși românii să scoată din buzunar pentru cel mai căutat desert al momentului
Bzi.ro
Cu cine se iubește Cătălin Botezatu: L-a însoțit pe designer la un eveniment monden
Fanatik.ro
Orașul care este pe punctul de a dispărea de pe hartă. Peste 7.000 de clădiri riscă să se prăbușească în orice moment
Capital.ro
Mașinile care nu mai pot fi revândute. Lovitură pentru proprietari: Riscul va exista întotdeauna
Playtech.ro
Mama Geta nu a mai putut să se abțină. Ce a putut să spună când a văzut-o pe fiica lui Culiță: „Atât am de zis”
DailyBusiness
Pensionarii sunt obligați să returneze banii! Au primit pensii mai mari din greșeală
Adevarul
Volodimir Zelenski, umil după întreruperea aprovizionării cu arme: „Suntem gata să lucrăm sub conducerea puternică a președintelui Trump”
wowbiz.ro
Câte kilograme are Adelina Pestrițu și cum se menține în formă: "Am un truc pe care îl aplic de ani" | Declarații exclusive
Spynews
Miruna de la Mireasa și-a emoționat fanii cu o imagine cu fiica ei! Cum și-a surprins fosta concurentă bebelușul | FOTO
Spynews
Carmen Șerban, adevărul despre "fiica secretă". Artista spulberă zvonurile conform cărora ar avea un copil
Evz.ro
Prețurile la alimente vor exploda înainte de Paște. „Este cumva o creștere nenaturală”
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
Cât de frumoasă este Sorana Cîrstea. Iubita lui Ion Țiriac jr. a făcut senzație cu apariția ei pentru WTA
kanald.ro
Gestul impresionant făcut de mama Geta când a văzut-o pe fiica lui Culiță Sterp. Ce reacție a avut Daniela Sterp
Cancan.ro
Andreea, o mămică de 25 de ani din Bacău, și-a pus capăt zilelor 😢 Ce a scris în biletul de ADIO 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Cine îi trage sforile lui Călin Georgescu. România nu mai poate ignora: În văzul tuturor
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Teodora Stoica, apariție spectaculoasă în costum de baie. Cât de bine arată fiica lui Meme Stoica
stirilekanald.ro
"Cristi, stai! Nu mai urla! Nu are rost" - Înregistrarea completă a apelurilor la 112 făcute de Patrizia, românca luată de
Tensiuni comerciale între Donald Trump și Justin Trudeau: Tarife reciproce între SUA și Canada
MediaFlux
"Zelenski e toxic, otravește tot". Declarații șoc de la un fost premier al României
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Călin Georgescu și ”echipa lui Trump”: versiunea secretă