Maricica Bostan este unul dintre năpăstuiţi. Are 60 de ani şi a rămas după potop doar cu câteva haine şi aragazul, singura ei sursă de caldură în aceste zile friguroase.
„Stăm în modul, ne mai plouă, ce să facem, mâncare facem aici, aragazul şi televizorul le-a mutat aici în modul. Dacă vine alta ce să mai facem? Unde să ne mai ducem?”, a spus femeia.
Modulele venite de la Guvern le oferă o alternativă pentru dormit. Dar, asta nu înseamnă că le este bine.
Familia Coman doarme alături de cei trei copii, în paturile de campanie care au încăput în modul.
„N-avem unde sta, cu trei copii în modul. Modulul este prea mic, nu ne permitem de curent de asta şi încercăm şi noi să facem o mică casă, şi plouă în continuare”, a spus tatăl copiilor.
Primăria din Slobozia Conachi a stabilit în Consiliul Local că le va subvenţiona 70 la sută din factura la curent şi face tot posibilul să utileze modulele cu calorifere electrice.
Citeşte şi Mai puţin de 10% dintre familiile afectate de inundaţii vor primi despăgubiri de la asiguratori