Noi detalii din dosarul Marina Almășan- Georgică Cornu. Care este motivarea instanței: „Existenţa unor acte de violenţă”

Marina Almășan se află în plin scandal cu Georgică Cornu, cel care i-a fost partener timp de 12 ani. După anunțul despărțirii, făcut în urmă cu mai bine de trei luni, prezentatoarea TV a dezvăluit că trăiește o adevărată dramă din cauza fostului iubit, care o amenință și o terorizează psihologic.
Alina Costache
10 sept. 2024, 12:19
Noi detalii din dosarul Marina Almășan- Georgică Cornu. Care este motivarea instanței:
Marina Almășan, terorizată psihologic și  amenințată ”voalat” cu moartea

Marina Almășan și Georgică Cornu s-au iubit ani buni, iar acum sunt în proces. Vedeta a prezentat în fața instanței lucruri mai puțin cunoscute despre relația ei, în urma cărora judecătorii au decis ca bărbatul să poarte o brățară de supraveghere la picior, ca să nu se mai poată apropia de fosta lui parteneră.

Citește și: Marina Almășan, despre noua iubită a lui George Cornu: „Mi-e milă de cealaltă persoană”

Marina Almășan, terorizată psihologic și  amenințată ”voalat” cu moartea

În urma audierii prezentatoarei, dar și a unei prietene a acesteia, judecătorii au constatat că vedeta a fost terorizată psihologic și cibernetic, amenințată ”voalat” cu moartea, dar și șantajată că ”va arunca asupra ei anatema folosirii fondurilor publice în interese personale”.

În ceea ce priveşte existenţa unor acte de violenţă instanța reține că din înscrisurile depuse la dosar, coroborate cu mesajele text, SMS, planşe foto şi cu depoziția martorului audiat în cauză, rezultă faptul că pârâtul manifestă un comportament agresiv psihologic în raport cu reclamanta. Iar actele de violență psihică săvârșite de către pârât nu sunt unele izolate ci, se desfășoară cu regularitate

Începând cu luna iunie a anului 2024, pârâtul a manifestat față de reclamantă acte și fapte de violență psihologică și cibernetică, cum ar fi acte de amenințare cu moartea în sensul voalat (referire la cei șase trandafiri pe care afaceristul i-a lăsat la ușă vedetei – despre care Cornu spune că au fost, de fapt, șapte, n.r.), acte de violență cibernetică coroborate în plan material prin acte de șantaj, încercând astfel să arunce anatema asupra reclamantei că ar folosi fondurile publice pentru interese personale, șantaj să îi plătească sume de bani pentru presupuse datorii, acte de violență psihologică prin urmărirea reclamantei la domiciliul acesteia și trimiterea de sute de mesaje.

Reclamanta a mai arătat că tresare atunci când sună telefonul sau când primește mesaje tip sms și că trăiește o stare de teroare de mai bine de o lună de zilee. Iar fiecare deschidere a paginii de internet reprezintă un stres major, întrucât fiecare postare a pârâtului reprezintă o noua încercare de umilire a sa”, se arată în motivarea pe fond a instanței, potrivit Fanatik.ro.

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Cine este câştigătorul Survivor România 2025: Când se difuzează marea finală
Fanatik.ro
Lidia Zenny, numerolog şi expert în pedagogie numerologică, anunță cum va fi 2025 în funcţie de data naşterii. Explicații astrologice pentru fiecare om în parte
Capital.ro
Se pune impozit după deces și înmormântare. Românii au datorie la ANAF, plus taxă notarială
Playtech.ro
Se construiește un Drum Expres pentru București. Șoseaua va avea 4 benzi de circulație, când trebuie să fie gata
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Țara-fantomă care a existat doar 5 zile, unde românii sunt priviți cu suspiciune. „Rusia e sora noastră”
wowbiz.ro
A murit în Vinerea Mare! Celebru artist român s-a stins fulgerător
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Criminalul invizibil, moștenirea lăsată umanității. Cum ne afectează deciziile din anii '80
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Un tânăr a ars de viu și alți doi se zbat între viață și moarte, după ce mașina în care se aflau s-a izbit puternic de un TIR, în Caraș-Severin
Cancan.ro
CAUZA morții Julietei Szönyi. Sora actriței din 'Toate pânzele sus' face dezvăluiri tulburătoare
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Anunț dureros despre Elena Udrea chiar în Vinerea Patimilor. Vestea cruntă confirmată de avocatul ei
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Dragoș Cristescu a murit în Vinerea Mare! Celebru artist român s-a stins fulgerător
Inca o moarte suspecta in randul angajatilor de la cel mai mare spital din Iasi: „Sunt ca negrii pe plantatie”
MediaFlux
Ce este interzis în Sâmbătă Mare. Ziua tăcerii și a vegherii
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Am întrebat ChatGPT ce rețetă de cozonac îmi recomandă de Paște. Iată „secretul” cozonacului perfect, potrivit algoritmilor AI