Aceste seceri au fost descoperite în jurul gâtului a două femei adulte care au murit la vârsta de treizeci de ani, la gâtul unei persoane de sex masculin care a murit aproximativ la 35-44 de ani şi la un adolescent de sex feminin de 14-19 ani. O femeie adultă cu vârsta între 50-60 de ani a fost îngropată cu o seceră mare în jurul pelvisului.
Unii cercetatori au teoretizat că cuţitele curbe au fost plasate în jurul scheletelor dintr-o teamă de vampirism, dar un nou studiu respinge această idee. Potrivit descopera.ro, autorii, Marek Polcyn, de la Universitatea Lakehead din Canada, şi Elzbieta Gajda, de la Muzeum polonez Ziemi Czarnkowskiej, sugerează că mormintele neobişnuite sunt „dovezi clare de practică funerară anti-demonică” şi ar fi avut scopul să protejeze mortul de spirite rele.
Potrivit autorilor, motivele simbolismului funerar „nu au fost încă explicate clar”, dar o teorie susţine că acestea sunt conectate la ritualuri şi superstiţii magice, în special teama de vampiri. Acele seceri ar putea asigura că morţii au rămas în mormintele lor prin prevenirea cadavrelor reanimate cu ameninţarea de a le tăia gâtul.
Citeşte şi Ritual sinistru în Dolj: Ţăranii dezgroapă morţii şi le ard inimile pentru a nu deveni strigoi
Polcyn şi Gajda notează că mormintelor găsite în Drawsko le lipsesc caracteristicile tipice ale ritualurilor de anti-vampir, deoarece acestea nu au fost redeschise, iar organismele din interiorul lor nu au fost mutilate. Dimpotrivă, dovezile arată că ei au fost amestecaţi cu alţi membri ai comunităţii în pământ sfinţit şi la fel ca morminte creştine erau orientate cu capetele spre vest. În plus, organele competente au observat foarte puţine leziuni traumatice.
Citeşte şi BLESTEM TERIBIL! Povestea familiei în care copiii s-au născut VAMPIRI FOTO
La momentul înmormântărilor, care au avut loc în 1600, Polonia a fost timp de un secol zbuciumată de numeroase războaie devastatoare, foame, ciumă şi sărăcie. Deşi Polonia a rămas cu evlavie creştină, studiul constată că vremurile nesigure au adus cu ele o recrudescenţă a credinţele păgâne populare şi a superstiţiilor, inclusiv demonologie alimentat de clerul catolic, care a răspândit frica de diavol şi de vrăjitorie.
Autorii studiului menţionează faptul că, în conformitate cu înţelepciunea populară, secera ar fi putut alunga spiritele rele de la femeile în travaliu şi de la copii, precum şi de cei morţi. În plus, aceştia susţin că instrumentul de metal „ar putea simboliza un pasaj din viaţa pământească ce duce spre viaţa de apoi”, deoarece fierul, care se transformă în foc, la rândul său acesta fiind un simbol tradiţional al tranziţiei.
Autorii susţin că testele suplimentare vor fi necesare pentru a debloca misterul celor cinci cadavre.