Rovana Plumb: Vom definitiva până miercurea viitoare propunerea privind TIMBRUL DE MEDIU

Guvernul va înapoia şoferilor care au contestat taxa auto în instanţă 350 de milioane de lei în 2013. Banii vor fi adunaţi din noua taxă, timbrul de mediu. Niciun şofer care şi-a înmatriculat maşina înainte de 2007 nu va plăti această taxă. Proiectul va ajunge în formă finală pe masa Executivului, săptămâna viitoare. Ministrul Rovana Plumb a precizat că impozitul anual este luat în calcul. Plumb a explicat, în exclusivitate la România TV, cine va plăti mai mult şi de când.
Filip Stan
11 ian. 2013, 14:48
Rovana Plumb: Vom definitiva până miercurea viitoare propunerea privind TIMBRUL DE MEDIU

Săptămâna viitoare, proiectul pentru timbrul de mediu va fi discutat, în formă finală, în şedinţa de Guvern.

Vom definitiva efectiv până miercurea viitoare care va fi propunerea cu care vom intra în dezbatere publică. Primează direcţiile de acţiune stabilite prin comunicarea comisiei în 14 decembrie anul trecut. Timbrul de mediu să reflecte efectiv modul în care înţelegem aplicarea principiului poluatorul plăteşte. Se lucrează pe corelarea capacităţii cilindrice cu emisiile de noxe”, a declarat, la România TV, Rovana Plumb.

Banii care vor fi colectaţi din acest timbru de mediu vor fi folosiţi pentru a plăti despăgubirile cerute de şoferi în instanţă.

Curtea Europeană de Justiţie a decis că România a aplicat greşit prevederile tratatului comisiei Europene, respectiv articolul 110 privind discriminarea. Faţă de numărul de procese pe care îl avem în momentul de faţă pe rol şi previzionarea pe care o avem, am previzionat o sumă de 350 de milioane de lei din totalul de 1 miliard de euro pe care trebuie să-l restituim„, a adăugat ministrul.

Ministrul Mediului recunoaşte că actuala taxă este o aberaţie. Şoferii au plătit o taxă de zeci de ori mai mare decât valoarea maşinii.

Este o aberaţie în sensul că maşini rulate care au vechime de peste 10 ani, cu un preţ foarte mic ca urmare a deprecierii li s-a aplicat o taxă foarte-foarte mare care nu este justificată de principiul poluatorul plăteşte„, a mai precizat Rovana Plumb.

Totodată, Guvernul vrea ca timbrul de mediu să fie plătit anual doar de cei care au maşini înmatriculate după 2007.

DailyBusiness
Se schimbă data plății pensiilor în aprilie! Anunț oficial pentru toți pensionarii din România
Spynews
Anunț ANM de ultimă oră! A fost emis cod galben de vreme severă. Zeci de județe, sub atenționare
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Clădirea fascinantă din București, ajunsă o ruină, se vinde. Ce se va alege de Castelul de pe Chei
Capital.ro
România a pierdut cel mai mare artist. Boala cruntă care l-a răpit dintre noi. A fost de neegalat
Playtech.ro
Intră banii pe card înainte de Paște pentru milioane de pensionari. Noul ajutor este în două tranșe
DailyBusiness
Ciocolata care i-a fascinat pe români după căderea lui Nicolae Ceaușescu revine la raft în România
Adevarul
Cum au reușit masonii să rămână în grațiile Kremlinului. Nu au nimic de câștigat dacă agită barca
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Insula din Grecia perfectă pentru familii. Priveliștile sunt spectaculoase, iar apele calme sunt ideale pentru înotătorii începători
Spynews
Cine sunt și cum arată surorile lui chef Alexandru Sautner. Doina Militaru și Cristina Iacob au gătit pentru jurați și au primit cuțitul de argint
Evz.ro
Jean Claude Van Damme apare într-un dosar DIICOT. Încurcături cu minore
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
Ministrul Mediului vrea ca urșii să fie uciși dacă se apropie de localități. A anunțat deja propunerea pentru modificarea legislației
Cancan.ro
Cât costă să rezervi o noapte de cazare în hotelul Simonei Halep din Mamaia, pentru iulie 2025
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Decizia luată de Călin Georgescu. George Simion a făcut dezvăluirea: Mi-a cerut să intervin
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
Presimțirea sumbră a soției căpitanului Bătănoiu, comandatul de la manșa avionului prăbușit la Balotești
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
Mii de români luați în vizor. Verificările ANAF au început
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Guvernatorul imposturii: cazul Bulete, batjocorirea Deltei și boala cronică a statului român